Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu. Dla każdego kierowcy, kolizja, jest bardzo stresującym przeżyciem, bez względu na to, czy to on jest stroną poszkodowaną, czy tą, która jest winna całego zdarzenia. Jeśli to my, jesteśmy stroną poszkodowaną liczymy, że to ubezpieczyciel sprawcy pokryje koszty naprawy auta. Niestety, uzyskanie maksymalnej kwoty z takiego odszkodowania, jest bardzo trudne, ale nie jest rzeczą niemożliwą. Co nam się należy jako poszkodowanemu oraz jak o to walczyć z ubezpieczycielem?
Rodzaje szkody po kolizji drogowej
Warto podkreślić, że prawo rozróżnia kolizję drogową od wypadku. W tym pierwszym przypadku, mowa o zdarzeniu w którym nikt nie ucierpiał, wypadek drogowy zaś dotyczy zdarzenia w którym ucierpiały jakieś osoby. Oprócz tego, sama kolizja może nieść ze sobą szkodę majątkową oraz szkodę osobową. W tekście skupimy się na pierwszym przypadku, kiedy musimy zwalczyć o maksymalne odszkodowanie za naprawę swojego auta.
Zgłoszenie szkody, po kolizji drogowej
Zgłoszenie szkody może się odbyć na kilka sposobów:
- telefonicznie,
- e-mail,
- pocztą tradycyjną,
- specjalny formularz dostępny na stronie ubezpieczyciela.
W odpowiedzi na zgłoszenie, otrzymamy prośbę o złożenie odpowiedniej dokumentacji. Kolejnym krokiem ubezpieczyciela będzie zlecenie oględzin przez rzeczoznawcę. To rzeczoznawca dokonuje kalkulacji naprawy pojazdu i określa wysokość szkody. Jeśli szkoda jakiej doznało nasze auto, będzie polegała na jego naprawie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie według kalkulacji naprawy, jakiej dokonał rzeczoznawca.
Zła wycena szkody i dochodzenie swoich praw
Niestety, ale obecnie bardzo wiele wycen dokonywanych przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela jest zaniżanych. Jako poszkodowani mamy prawo odwołać się od decyzji ubezpieczalni. Możemy tego dokonać w dokładnie taki sam sposób, jak została zgłoszona kolizja. Jeśli zdecydujemy się na złożenie wizyty osobiście w jednym z placówek ubezpieczyciela i tam złożenia skargi, z takiego spotkania zostanie stworzony protokół.
Oprócz samej skargi, warto wynająć niezależnego rzeczoznawcę, który nie jest związany z żadną ubezpieczalnią. Oczywiście będzie to nas kosztowało, jednak różnica jaką możemy wywalczyć w odszkodowaniu, najczęściej będzie na tyle duża, że i tak będzie to opłacalne.
Pomoc firmy odszkodowawczej
Oprócz tego można się zdecydować na pomoc kancelarii odszkodowawczej XPRIME, które zajmują się takimi rzeczami na co dzień. Firma odszkodowawcza odkupuje od odszkodowanie, za stawkę wyższą niż wypłacił nam ubezpieczyciel. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to sprzedajemy takiej kancelarii „prawo do szkody”. Całe postępowanie sądowe odbywa się pomiędzy ubezpieczalnią, a firmą, które odkupiła od nas szkodę. Jeśli sprawa będzie przegrana, firma nie zażąda od nas zwrotu zapłaconej nam gotówki.
Po kolizji drogowej, warto również dokonać jak największej dokumentacji fotograficznej, która może okazać się decydującym dowodem w momencie dochodzenia swoich praw. Zdjęcie po kolizji najczęściej przydają się, jeśli ubezpieczyciel, z różnych przyczyn, odmawia wypłaty odszkodowania. Dokładnie tak samo jak w innych przypadkach, mamy prawo nie zgadzać się z decyzją zakładu ubezpieczeń. W takim przypadku może okazać się, że swoich praw będzie trzeba dochodzić przed sądem.