Czym się kierować przy wyborze wkładu kominowego?

Nowoczesne wkłady kominkowe należą do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Spaliny, które się z nich wydostają mają znacznie mniej zanieczyszczeń w swoim składzie, niż te, które powstają ze spalania gazu, oleju oraz węgla. Dzisiaj wkłady kominkowe oferowane są przez producentów w bardzo bogatym wzornictwie, aby każdy miał możliwość dopasowania ich do swojego wnętrza. Można więc spotkać bardzo tradycyjne wkłady, jak również te bardziej nowoczesne, charakteryzujące się minimalizmem. Decydując się na taki zakup, warto wziąć przede wszystkim pod uwagę kierunek, w jakim będą otwierały się drzwiczki kominka, sposób jego zabudowy, czy też wygodę obsługi kominka.

Kominek jako dekoracja salonu

W wielu domach kominek pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną salonu, a dopiero później funkcję grzewczą. W takiej sytuacji, należy kierować się więc przede wszystkim walorami estetycznymi. Dobrym wyborem jest na przykład rozwiązanie, które umożliwia zarówno z wkładu, jak i z kasety oraz z kominka tradycyjnego. Jeżeli jednak kominek to główne źródło ciepła w domu, wówczas najważniejsze powinny być parametry techniczne, a dopiero później kwestie estetyczne.

Sprawność wkładów kominkowych

Renomowane firmy oferują obecnie sprawność swoich wkładów kominkowych na poziomie około 70% przy normalnej pracy, a nawet podwyższoną do 83% przy pracy zredukowanej. Taka sytuacja dotyczy ograniczonego dopływu powietrza do spalania. Po krótce, oznacza to, że aż 70% energii zużytej do spalenia drewna odzyskuje się następnie w postaci ciepła. Warto więc zwracać uwagę na ten parametr decydując się na wybór wkładu.

Nominalna moc

Wybierając wkład kominkowy i oceniając jego parametry, trzeba również wziąć pod uwagę jego moc nominalną, czyli uśrednioną w czasie. Warto pamiętać o tym, że moc maksymalną uzyskuje się jedynie przez krótki czas działania kominka i nie odzwierciedla ona faktycznie mocy urządzenia. Przyjmuje się obecnie, że 1 kW mocy nominalnej kominka wystarcza do ogrzania około 25 metrów kwadratowych kubatury domu.

 Czas pracy kominka bez uzupełniania jego opału

Szacuje się, że zużycie drewna kominkowego w trakcie palenia powinno wynosić około 2,5 kg na godzinę pracy urządzenia. W przypadku nowoczesnych kominków, jednorazowy załadunek drewna powinien zaś wystarczyć nam na co najmniej dziesięć godzin pracy urządzenia. Tylko takie rozwiązanie zapewnia odpowiedni komfort korzystania z kominka, jako źródła ciepła w domu.

Temperatura spalin kominka

Bardzo ważne jest nie tylko to, aby kominek miał odpowiednią sprawność. Musi być on również w pełni bezpieczny w użytkowaniu. Średnia temperatura spalin kominka nie powinna więc przekraczać temperatury czterystu stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest, aby montaż i instalowanie wkładów kominkowych powierzać tylko i wyłącznie profesjonalistom, którzy są przeszkoleni i posiadają odpowiednie uprawnienia. Nigdy nie powinno się tego robić samodzielnie.