Drzwi wejściowe do domu – jakie wybrać?

Wybór stolarki okiennej i drzwiowej dla domu jednorodzinnego jest jednym z kluczowych aspektów. Ta decyzja wpływa zarówno na wygląd naszego budynku, jak i na jego efektywność energetyczną. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych drzwi zewnętrznych, ale na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów? Jeśli szukasz drzwi do swojego domu, zapraszamy do lektury!

Drzwi PCV do domu

Drzwi wejściowe wykonane z polichlorku winylu (PCV) zazwyczaj posiadają ościeżnicę z tworzywa sztucznego. Jednakże, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie, ościeżnica musi być wzmocniona specjalnymi wkładkami aluminiowymi. Drzwi PCV są uszczelnione pianką poliuretanową, a dodatkowo, elementy z aluminium oraz stali ocynkowanej poprawiają ich parametry techniczne. Do wykończenia drzwi z PCV zaleca się użycie folii akrylowej lub oklein z PCV, ale można je także pomalować, aby zmienić ich wygląd. Niestety, tego typu drzwi nie są najlepsze pod kątem bezpieczeństwa przed włamaniem, ale mają świetne właściwości akustyczne i termiczne. Poza tym, drzwi PCV prezentują się nowocześnie i łatwo można je dopasować do różnych rodzajów domów.

Drzwi stalowe i aluminiowe do domu

Drzwi wejściowe do mieszkania wykonane z aluminium posiadają ościeżnicę o profilu aluminiowym, a skrzydło jest tworzone z profili i specjalnej wkładki. W zależności od preferencji, wypełnienie skrzydła może być wykonane z różnych materiałów, np. paneli z blachy lub szkła, co daje nowoczesny efekt. Aby poprawić parametry termiczne drzwi, można umieścić w ich wypełnieniu styropian, wełnę mineralną lub piankę poliuretanową.

Większość skrzydeł drzwiowych z aluminium jest malowana proszkowo, co pozwala uzyskać równomierne pokrycie, niezależnie od chropowatej powierzchni. Proszkowe malowanie umożliwia także uzyskanie efektu połysku lub matu. Wadą takich drzwi jest słaba izolacja akustyczna oraz cieplna, ale warto zaznaczyć, że charakteryzują się one dużą odpornością na czynniki mechaniczne.

Drewniane drzwi wejściowe

Drewniane drzwi wejściowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Ważne jest, aby wybierać drzwi wykonane z materiału, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami technicznymi. Zwykle drewno liściaste, takie jak mahoń czy dąb, jest najlepszym wyborem. Jednak w niektórych przypadkach, pojawiają się również odmiany iglaste, na przykład świerk. Drewno ma wiele zalet, takich jak wysoka wytrzymałość i izolacja termiczna. Mimo że niektórzy uważają, że drewniane drzwi nie są zbyt nowoczesne, w rzeczywistości drewno zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Warto jednak dopasować drzwi do stylu naszego domu, aby całość prezentowała się estetycznie.