Jak i czym można ciąć plexi?

Plexi jest materiałem znajdującym coraz szersze grono zwolenników, co z resztą nie powinno dziwić. Uniwersalność i szerokie zastosowanie, a także fakt, iż jest to materiał niezwykle odporny na działanie promieni ultrafioletowych stoją za wciąż rosnącą popularnością plexi. Warto także nadmienić, że jest to materiał wyróżniający się niezwykle atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Wiele osób jednak zastanawia się, w jaki sposób poddawać plexi obróbce. W gruncie rzeczy nie jest to aż tak skomplikowane, jak może się wydawać. Oto kilka metod, które pozwolą w prosty sposób dostosować materiał do naszych potrzeb.

Cięcie plexi – co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do obróbki pleksi ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Po pierwsze, nie powinniśmy ściągać folii ochronnej. Pozwoli nam to zapobiec uszkodzeniu materiału przed np. zarysowaniem. Co ważne, przy pracach związanych z – chociażby – czyszczeniem plexi, należy unikać środków zawierających amoniak, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. Tak więc, skoro wiemy już, na co zwracać uwagę podczas pracy z tym, zdaniem wielu osób, pozbawionym wad materiałem, możemy przystąpić do sedna. Jakie więc metody i narzędzia możemy wykorzystać przy cięciu plexi? Sprawa jest dość prosta, duże znaczenie ma tutaj grubość płyty, która mamy zamiar poddać obróbce. Problemy mogą pojawić się w przypadku, kiedy chcemy ciąć płyty o naprawdę dużej grubości. W przypadkach plexi o grubości do 4 mm nie powinniśmy się zbytnio martwić o komplikacje.

Jak ciąć plexi? 

Rodzaj narzędzia, którym będziemy wycinać kształty w plexi zależy od ich skomplikowania. Niemniej jednak do obróbki tego materiału użyć możemy noży termicznych, a z braku owego wspomóc można się rozgrzanym nożem. Taki sposób dobrze sprawdzi się w przypadku wycinania niewielkich fragmentów i pozwoli zachować precyzję. Innym sposobem, który wykorzystamy przy cięciu grubszych płyt, jest ręczny brzeszczot lub piła tarczowa. W przypadku wykorzystania drugiego wariantu warto wziąć pod uwagę odpowiedni dobór tarczy, a także (w razie możliwości) ustawić pracę piły na maksymalne obroty. W przeciwnym razie ryzykujemy, że plexi ulegnie pęknięciu. Pleksi, jak już wspomnieliśmy, jest materiałem bardzo elastycznym, którego obróbka jest dość prosta. Tak więc, do uzyskania pożądanego kształtu wykorzystać możemy narzędzia takie jak, chociażby wyrzynarka. Tutaj, podobnie jak w przypadku piły tarczowej, należy pamiętać o doborze odpowiednich ostrzy. Zwrócić uwagę powinniśmy także na tempo wyrzynania. Powinno ono być umiarkowane, gdyż zbyt szybkie cięcie może powodować odpryski i wpływać na uszkodzenie plexi. Zbyt wolne tempo będzie powodowało natomiast topienie się krawędzi materiału. Jak można zauważyć, obróbka materiału, jakim jest plexi nie należy do szczególnie skomplikowanych, co w połączeniu z wszechstronnością i wytrzymałością tego materiału, czyni go chętnie i szeroko wykorzystywanym.