Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w lecie?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Skłaniają do tego przede wszystkim wysokie temperatury, jakie odnotowujemy co roku w porze letniej. Klimatyzacja domowa jest doskonałym sposobem na to, aby czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu podczas upałów. Niemniej jednak należy z niej umiejętnie korzystać – w przeciwnym razie może ona przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jak dbać o klimatyzację i jak z niej korzystać w lecie?

Przygotowanie do sezonu

Samo korzystanie z klimatyzacji wydaje się bardzo proste. Wystarczy tylko ustawić temperaturę, jaką chcemy osiągnąć w pomieszczeniu i nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się chłodniejszym powietrzem. Niemniej jednak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie klimatyzacji do sezonu. Wiedzą o tym doskonale osoby, które posiadają klimatyzację w swoim aucie. Jej przygotowanie przebiega w bardzo podobny sposób. Przede wszystkim musimy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu klimatyzatora. Zbiera się w nim bowiem wiele różnego rodzaju drobnoustrojów, które jeśli nie zostaną usunięte, przedostaną się do powietrza, a wraz z nim do naszych dróg oddechowych. To właśnie klimatyzacje, które nie przechodzą serwisowania przed sezonem, bywają źródłem wielu chorób. W kontekście serwisowania warto pomyśleć nie tylko o czyszczeniu, ale przede wszystkim o ozonowaniu. Samo ozonowanie daje bardzo dobre efekty, ponieważ zabija większość bakterii, grzybów czy wirusów.

Jaką temperaturę ustawić?

Podczas letnich upałów często kusi nas, aby ustawić jak najniższą temperaturę klimatyzatora. Niestety, nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Nasz organizm, przy przechodzeniu z ciepłego pomieszczenia do zimnego, może doznać szoku termicznego. Aby tego uniknąć, różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a wewnątrz mieszkania nie powinna przekraczać 5 stopni. Specjaliści zalecają używanie klimatyzacji w temperaturze nie niższej, niż 25 stopni. Zanim włączymy klimatyzator upewnijmy się, czy wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte.

Praca dla fachowców

Samo czyszczenie klimatyzatora dobrze jest zlecić firmie AKWIN, która specjalizuje się w czyszczeniu klimatyzacji. Wykonywanie jakichkolwiek prac na własną rękę może bowiem sprawić, że uszkodzimy pewne mechanizmy klimatyzacji. Co więcej, nigdy nie mamy pewności, że klimatyzator został przez nas dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany. Usługi specjalistycznej firmy nie są drogie, natomiast dają pewność, że nasz sprzęt jest gotowy nieść nam pomoc podczas letnich, upalnych dni.