Jak zrobić proste podkładki z filcu? – poradnik

Nie można kłaść kubka czy szklanki bezpośrednio na stole. Mogłoby to spowodować powstanie na nim odbarwień pod wpływem gorąca albo wilgoci. Potrzebne są podkładki. Te najlepsze i najładniejsze można wykonać samodzielnie. Nie musi być to trudne czy czasochłonne, jeśli wybierze się odpowiedni materiał.

Rzeczy potrzebne do wykonania podkładek

By wykonać podkładki, potrzebuje się materiału, który będzie chronił blat stołu. Powinno to być także coś trwałego. Dobrym wyborem jest filc, ponieważ jest gruby, występuje w różnych kolorach i wspaniale się prezentuje. Poza tym, co ważne dla osoby początkującej w takich pracach, wykonanie z niego podkładek jest bardzo łatwe. Aby wykonać podkładki z filcu, potrzebować się będzie:

  • filcu w różnych kolorach
  • linijki, czegoś do narysowania linii, nożyczek
  • wyciętych z kartonu kształtów
  • igły i nitki
  • mogą się też przydać nożyk i tektura

Wykonujemy proste podkładki z filcu

Na początek najlepiej wykonać coś prostego. Podkładki wyjdą wtedy pięknie i być może w zachwycie nad swoim dziełem z czasem spróbuje się wykonać trudniejsze pomysły. Flic to bardzo przyjemny materiał, dobrze się z nim pracuje. Jeśli ma to być zwykła kwadratowa podkładka, to można odrysować na filcu kształt z jakiejś z tych, które ma się w domu. Jeśli kogoś interesuje, jak zrobić podkładki z filcu najprostszym sposobem, to tyle wystarczy. Filc się nie strzępi i jest tak gruby, że jednak warstwa wystarczy. Kiedy ma się różne kolory tego materiału, to można mieć różne praktyczne podkładki. Można także taki kwadrat potraktować jako bazę, na którą naniesie się jakiś kształt z innego koloru filcu. Ten kształt można odrysować od szablonu wykonanego z kartonu. Może to być wzór jabłka albo serca, które przyszyje się do kwadratowej podkładki.

Różne kształty filcowych podkładek

Podkładka pod szklankę nie musi być kwadratowa. Prostszym sposobem, niż przez doszywanie materiału o innym kształcie, można mieć ciekawszą podkładkę. Wystarczy wybrać jakiś atrakcyjny kształt, odrysować go na filcu w różnych kolorach i wyciąć. By za każdym razem był jednakowy, trzeba go odrysowywać od tego samego wzoru. Na stole mogą pojawić się różnokolorowe serca, jabłka, koła, sześciokąty i cokolwiek się wybierze.

Zamiast nożyczek do wykonania podkładki z filcu można użyć nożyka. Jednak wtedy musi się taka praca odbywać na czymś, co zabezpieczy stół przed uszkodzeniem przez nożyk. Wybrany kształt można wycinać, kładąc filc na grubej tekturze. Wykonanie podkładek jest łatwe. W podobny sposób można zrobić większe, które przydadzą się pod talerze.