Jakie projekty domów wybierają Polacy w roku 2022?

2022 rok przyniósł nie tylko ogromne podwyżki cen materiałów, ale także zmiany w przepisach. Ceny niektórych materiałów wrosły nawet o 70% w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie najdroższe są termoizolacje, płyty OSB oraz hydroizolacje. Wysokie są także ceny stali czy drewna. Z tego artykułu można się dowiedzieć jakie projekty domów najczęściej wybierają Polacy w 2022 roku.

Budowa domu w 2022 roku – co się zmieniło, czego się spodziewać?

Wzrost cen materiałów budowlanych w 2022 roku spowodowany wysoką inflacją i sytuacją na świecie sprawia, że budowa domu stała się kosztownym wyzwaniem. Nawet nieduży domek w stanie deweloperskim może kosztować od 400 000zł  w górę. Dodatkowo podwyżki stóp procentowych sprawiają, że maleje zdolność kredytowa Polaków. Obserwując sytuację na rynku można wnioskować, że ceny materiałów, dostępność kredytów i inflacja w najbliższym czasie nie ulegną zmianom na korzyść chcących budować dom. Z tego powodu można przewidywać, że w 2022 roku największą popularnością będą się cieszyły projekty małych domków, które można zrealizować najmniejszym kosztem.

Dom tani i szybki w budowie

Obserwując zachowania Polaków na rynku można wyciągnąć wniosek, że budują oni coraz mniejsze domy. Dużą popularnością cieszą się budynki do 70 metrów kwadratowych, które nie wymagają pozwolenia, co również minimalizuje koszty. Mniejszy dom wiąże się z mniejszymi wydatkami na materiały budowlane, na wykończenie wnętrz, działkę na której ma być zbudowany, a także na jego eksploatację.

Ogólny trend obserwowany od paru lat jest taki, że Polacy wybierają coraz mniejsze domy- odchodzi się bowiem od domów wielopokoleniowych. Średnia powierzchnia polskiego domu to 100-150m2. Domy powyżej tej powierzchni są coraz mniej popularne.

W kwestii projektu najpopularniejsze są proste, klasyczne budynki o prostej bryle i dwuspadowym dachu. Popularnością cieszą się jaskółki. Najczęściej z parterem, na którym znajduje się salon z kuchnią, łazienka i ewentualnie pokój oraz z trzema lub czterema sypialniami i łazienką na poddaszu. Większość domów budowana jest tradycyjną technologią murowaną. Domy drewniane to tylko 10% wszystkich projektów.

Rynek nieruchomości jednorodzinnych – prognozy

Reasumując – w związku z sytuacją gospodarczą i polityczną oraz zmianami w przepisach pozwalającymi budować budynki do 70m2 bez pozwolenia maleje powierzchnia polskich domów. Można przewidywać, że ten trend utrzyma się jeszcze przez jakiś czas ponieważ prognozy ekonomiczne nie są zachęcające.

Na szczęście projektanci dostarczają wiele ciekawych rozwiązań na funkcjonalne domki o małej powierzchni. Budując domek do 70m2 warto wiedzieć, że można zmienić jego sposób użytkowania adaptując poddasze – to sprawia, ze taki domek może pomieścić nawet czteroosobową rodzinę.