Język niemiecki- czy warto się uczyć?

Odpowiedź jest prosta: tak

Niemcy to nasi najbliżsi sąsiedzi, ponadto to nadal popularny kierunek zarówno jeśli chodzi o emigrację, jak i o pracę sezonową. Na terenie Niemiec znajduje się też wiele popularnych atrakcji turystycznych. Nauka niemieckiego może nam  wiele ułatwić, bo komunikacja w języku angielskim nie wszędzie zdaje egzamin.

Niemcy oferują wiele miejsc pracy dla Polaków. Przede wszystkim jest to praca sezonowa (w produkcji, rolnictwie, sprzątaniu, opiece nad osobami starszymi). Tego typu oferty są przeznaczone dla osób nieznających niemieckiego, ale znajomość języka pozwala uzyskać wyższe zarobki. Poszerza także możliwości znalezienia propozycji dla siebie. Ponadto w wielu profesjach, tam, gdzie kontakt z ludźmi jest nieunikniony, jest wręcz niezbędna. Szukając pracy można skorzystać z agencji pracy, ważne, by posiadała ona certyfikat (sprawdza się to na stronie rejestru agencji zatrudnienia KRAZ). W internecie nie brakuje również ofert od osób prywatnych, w tym przypadku jednak znajomość niemieckiego jest właściwie niezastąpiona.

Jest wiele sposobów na naukę niemieckiego. Można wybierać między kursami organizowanymi przez szkoły językowe, zapisać się na lekcje indywidualne czy skorzystać z którejś z metod nauki online. Wszystkie te sposoby mają swoje wady i zalety. Wybierając kurs stacjonarny zazwyczaj mamy gwarancję jakości nauki, lekcje prowadzą wykwalifikowani lektorzy. Zajęcia odbywają się w grupach, od ich liczebności i poziomu zaawansowania uczestników (także tego, jak bardzo uczestnicy tym poziomem są zbliżeni) zależy efekt lekcji. Uczestnicy jednak muszą dostosować się do harmonogramu zajęć, co może być trudne dla kogoś, kto ma mniej elastyczny czas pracy.

Dla takich osób pozostają kursy online. Popularnością cieszy się nauka przez Skype. Jest to rozwiązanie dla uczniów nie dysponujących dużą ilością wolnego czasu i takich osób, które dobrze znoszą naukę w pojedynkę (przez Skype można się uczyć najwyżej w parze). Warto zweryfikować kwalifikacje nauczyciela.

Jako metoda dla zdyscyplinowanych i zdeterminowanych osób sprawdzą się kursy niemieckiego online. W internecie można znaleźć zarówno płatne, jak i darmowe strony do nauki. Zawierają sporo przydatnych treści, nie tylko teorii i zagadnień gramatycznych, ale i dużo ciekawych interaktywnych ćwiczeń. Niektóre pozwalają nawet na interakcje z innymi użytkownikami. Niemiecki online to też dobry sposób na przypomnienie i odświeżenie języka, szczególnie, że daje możliwość dowolnego wyboru zagadnień. Da się znaleźć lekcję ze słownictwem dla potencjalnych opiekunów osób starszych, są tematy dla kierowców, nawet kursy dla zupełnie początkujących.

Warto wiedzieć, że braki kadrowe u naszych zachodnich sąsiadów będą rosnąć. Chociażby do 2030 roku Niemcy potrzebować będą ponad 30 tysięcy nauczycieli i kilku tysięcy pielęgniarek . Poszukiwani są też przedstawiciele innych profesji, w tym na przykład maszyniści. Oferuje się przeszkolenie, często również zakwaterowanie.