Mobilna bankowość, przelewy przez Internet albo telefon, transakcje bezgotówkowe kartą – wszystko to spotyka nas w codziennym życiu, ułatwia je i daje dużo swobody. Każdy z nas w swoim portfelu ma co najmniej jedną albo więcej kart bankowych. Czy jest to karta kredytowa, czy debetowa? Jakie są między nimi różnice? Która jest bardziej opłacalna?
Karta kredytowa i debetowa – podobieństwa
Na pierwszy rzut oka obie karty wyglądają tak samo – prostokątna, plastikowa karta a paskiem magnetyczny, numerem karty oraz danymi posiadacza i jego podpisem. Kolejnym podobieństwem jest ich używanie. Obie karty mogą mieć funkcję płatności zbliżeniowych, czyli takich, które nie wymagają wpisywania kodu PIN do terminalu. Tak samo używa je się podczas płatności z podawaniem PIN-u. Również wszystkie płatności za ich pośrednictwem przebiegają identycznie w Internecie w sklepach czy stronach pobierających płatności. Obie karty umożliwiają też wypłaty gotówki z bankomatów.
Karta kredytowa i debetowa – różnice
Jak widać, podobieństw jest kilka i z tego względu karty kredytowe i debetowe są przez klientów banku niejednokrotnie mylone, a obie nazwy stosuje się zamiennie. Jednak jest to złe podejście. Po pierwsze, karta kredytowa to nie produkt dla każdego klienta banku. Z uwagi na to, że karta kredytowa to pewien rodzaj pożyczki, bank wymaga udowodnienia zdolności kredytowej przez swojego potencjalnego klienta. Oznacza to, że nie każdy może zostać posiadaczem karty kredytowej. W przypadku karty debetowe nie ma żadnych wymagań, zatem praktycznie każdy jest w posiadaniu karty debetowej. Karta kredytowa nie jest też ściśle związana z kontem bankowym, tak jak dzieje się to z kartą debetową. Płatności wykonywane kartą debetową ściągane są z konta powiązanego z nią, natomiast dla karty kredytowej tworzone jest specjalne konto techniczne i to ono jest obciążane przy płatnościach. Karta kredytowa zatem pozwala na zakup lub płatność niezależnie od stanu konta. Kiedy karta debetowa napotka brak środków, to nie dojdzie do transakcji. Koszty posiadania obu kart to kolejna różnica między nimi. Zazwyczaj karty debetowe są darmowe albo są kosztem rzędu kilku złotych na miesiąc. Natomiast karta kredytowa po dokonaniu płatności zaczyna naliczać okres bez odsetek, a następnie dolicza odsetki ustalone w umowie do karty. Wypłaty z bankomatów też różnią obie karty. Karty kredytowe nie opłacają się do tego typu transakcji, ponieważ bank nalicza bardzo dużą prowizję.