Kasy fiskalne online – jak wyglądają zasady wymiany kas w 2021 roku?

Świadczenie określonych usług wymaga prowadzenia ewidencji transakcji, co dotąd odbywało się za pośrednictwem kasy fiskalnej.

Od 1 stycznia 2021 roku w gastronomii kasy fiskalne zastąpione zostały przez kasy fiskalne online, a zgodnie z planami Ministerstwa Finansów kasa online ma być stopniowo wprowadzana do użytku także w innych branżach. Jakie placówki muszą dokonać wymiany, a kogo wymiana kasy fiskalnej w 2021 roku nie dotyczy? Sprawdź aktualny harmonogram wymiany kas na 2021 rok.

Wymiana kas w gastronomii

Obowiązek wymiany kasy fiskalnej dotyczy urządzeń wykorzystywanych do rejestrowania transakcji związanych z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych, a więc w praktyce wymianie podlega jedynie kasa fiskalna wykorzystywana do ewidencjonowania sprzedaży posiłków.

Wymiana kas fiskalnych na kasy online została niejako wymuszona przez zmiany dokonane w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie – Prawo o miarach. Ustawa zmieniająca dotychczasowe przepisy (Dz. U. 2019 poz. 675) nałożyła na określone grupy przedsiębiorców obowiązek rejestrowania przeprowadzanych transakcji za pośrednictwem kasy fiskalnej online. Pierwotnie harmonogram wymiany kas zakładał, że instalacja w zależności od branży powinna odbyć się przed 30 czerwca i przed 31 grudnia 2020 roku.

Planujesz otworzenie własnej placówki gastronomicznej albo postanowiłeś wznowić działalność? Sprawdź kasy fiskalne online na: https://netvet.pl/kasy-fiskalne.

Sytuacja epidemiczna sprawiła, że terminy uległy zmianie, a obowiązek wymiany kas przesunięto na 2021 rok – kasy fiskalne online w gastronomii powinny funkcjonować najpóźniej od dnia 1 stycznia 2021 roku. Ustawowy termin wymiany kas na wniosek przedsiębiorcy mógł ulec wydłużeniu – podstawą do odroczenia obowiązku był brak środków na zakup kasy online wykazany we wniosku do właściwego Urzędu Skarbowego.

Kasa fiskalna online: kogo nie dotyczy obowiązek wymiany kasy?

Kasa fiskalna online ma za zadanie ewidencjonowanie sprzedaży, dlatego podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą nie mają obowiązku wprowadzenia do użytku kasy online. Konieczność wymiany kas pojawi się dopiero w momencie wznowienia działalności jeszcze przed otwarciem placówki.

Obecnie obowiązek wymiany kas dotyczy jedynie branży gastronomicznej, jednak od 1 lipca 2021 roku kasa fiskalna online musi funkcjonować również u fryzjera i kosmetyczki, u lekarza, stomatologa i psychologa, u prawnika czy w siłowni. Wymiany należy dokonać przed wyznaczonym terminem.

Więcej informacji na temat wymiany kas w 2021 roku znajdziesz na: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online może skorzystać ze specjalnej ulgi. Ulga na zakup kasy fiskalnej odliczana jest od podatku albo na wniosek podatnika może zostać zwrócona na wskazane konto bankowe.

Co zrobić, aby skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej? Wystarczy spełnić obowiązek podatkowy rozpoczynając ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy online w obowiązującym terminie oraz posiadać fakturę na zakup kasy i dowód zapłaty należności. Warto pamiętać, że wymiana kasy fiskalnej musi zostać dokonana przed wyznaczonym terminem – w innych przypadkach nie będzie możliwości odzyskania zwrotu części kosztów.