Kryptowaluty – to musisz wiedzieć, nim zaczniesz w nie inwestować!

Nie ulega wątpliwości, że kryptowaluty w ostatnich latach zyskały na znaczeniu, stając się poważną konkurencją dla tradycyjnych źródeł inwestowania. Stanowią one naprawdę ciekawą opcją, która może pomóc w pomnażaniu środków, ale nim zaczniemy w ten sposób inwestować, powinniśmy lepiej poznać charakterystykę tej cyfrowej waluty. Co więc warto wiedzieć?

Kryptowaluty – coś więcej niż środek płatności

Kryptowaluty, czyli wirtualne pieniądze, więc nie mają formy fizycznej, lecz zdecydowanie mają określoną wartość. Nieprzypadkowo coraz więcej sprzedawców akceptuje tego rodzaju płatności, traktując kryptowaluty na równi z tradycyjnymi środkami płatności – złotówkami, dolarami czy euro. Trzeba jednak zauważyć, że większość osób, korzystających z kryptowalut nie używa ich do płatności, lecz traktuje jak instrument finansowy o inwestycyjnym potencjalne, ale i związanym z tym ryzykiem. Popularne są zwłaszcza giełdy kryptowalut, na których można je zakupić lub sprzedać, licząc na zyski.

Kryptowaluty – jak nimi handlować?

Jeśli chcemy jak najlepiej poznać specyfikę tego instrumentu finansowego, potrzebne są nam najważniejsze informacje o kryptowalutach. W dużej mierze dotyczą one właśnie giełd, które pośredniczą w zawieraniu transakcji pomiędzy dwoma uczestnikami rynku – kupującym i sprzedającym. Za taką usługę pobierana jest prowizja. A ile wynosi, to już zależy od konkretnej giełdy. Zdecydowanie warto spróbować swoich sił na dużych giełdach, jak na przykład Binnance, gdyż zapewniają one płynność, co przekłada się na to, że łatwiej tu sprzedać lub kupić waluty przy dobrym spreadzie. Duże giełdy mają też inną przewagę nad mniejszymi w zakresie bezpieczeństwa. Stosowane jest tu uwierzytelnianie dwuskładnikowe i zaawansowane szyfrowanie, dlatego istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że zostaniemy oszukani.

Przechowywanie kryptowalut – kluczowa kwestia

Sam zakup kryptowalut to dopiero początek, bo trzeba wiedzieć, jak je dobrze przechowywać. Na pewno nie warto tego robić, trzymając je na swoim rachunku na giełdzie kryptowalut, a to dlatego, że jak giełda przestanie istnieć, to wraz z nią znikną nasze pieniądze. Dlatego też rekomendujemy kupić je właśnie na giełdzie, ale przechowywać na zewnętrznym portfelu. Może nim być portfel wirtualny, założony na jakieś przeznaczonej do tego aplikacji lub portfel fizyczny, jak sama nazwa wskazuje – jest nim fizyczny sprzęt, który przypomina dysk zewnętrzny. Można go trzymać w bezpiecznym sejfie, a gdy tylko będziemy chcieli sprzedać złożone w nim kryptowaluty, musimy tylko podłączyć go do komputera (lub skorzystać z kodu QR) i użyć odpowiedniej maszyny do wypłaty środków.

A może bitomaty?

Może być tak, że nie przypadnie nam do gustu handel kryptowalutami online, ale nic straconego, bo istnieje też inna możliwość, by obracać tym instrumentem finansowym – stacjonarnie za pomocą kantorów kryptowalut. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że wymieniając waluty, mamy kontakt ze sprzedawcą, a nie tylko ekranem komputera czy smartfona. Taki obrót wiąże się jednak z wyższą prowizją niż handel online. Inną opcją są bitomaty, czyli po prostu bankomaty i wpłatomaty, ale nie służące do tradycyjnych środków, lecz oczywiście do kryptowalut. Jest ich coraz więcej, lecz stawiane są przeważnie tylko w  dużych miastach.