Monety bulionowe, które na stałe zaistniały w świadomości inwestorów

Tego rodzaju fizyczne złoto jest obecne na rynku od ponad 50 lat. Choć co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe ich serie, inne znane są już bardzo długo, a mimo tego wciąż nie maleje grono chętnych do lokaty w nich swoich funduszy.

Jedną z takich monet niewątpliwie jest południowoafrykański Krugerrand. Choć od premiery pierwszej w świecie monety bulionowej minęło ponad pół wieku, nic nie wskazuje na to, by nagle jej popularność miała znacząco zmaleć. Powodów takiego stanu rzeczy jest zapewne kilka. Jednym z nich, jest na pewno solidność wykonania monety. Odznaczała się ona nią zresztą także w momencie emisji. Rewers monety przedstawia sylwetkę Paula Krugera. To właśnie od nazwiska jednego z premierów RPA i ojców niepodległości kraju, wzięła swą nazwę moneta z Afryki. Jeśli chodzi o odwrót monety, widoczna jest tam antylopa springbok. Jest to zresztą gatunek szczególnie często spotykany właśnie w tym rejonie świata. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na to, że moneta jest rozpoznawalna na świecie na tak szeroką skalę, jest fakt, że do pewnego momentu, była ona monopolistą w sektorze monet bulionowych. Taki stan rzeczy zmienił się dopiero w latach 80. Warto jednak wspomnieć, że w pewnym momencie dostęp do nowych egzemplarzy monet produkowanych przez mennice Republiki Południowej Afryki, było embargo. Jednym z jego punktów, był zakaz wywozu Krugerranda poza granicę kraju. Warto dodać, że embargo miało szeroki kontekst historyczno-polityczny. Było ono pokłosiem i skutkiem polityki apartheidu prowadzącego przez ówcześnie rządzących tym dużym krajem na południu Czarnego Lądu.

Kolejną monetą, która może pochwalić się niesłabnącą popularnością, jest Australijski Kangur. Został on wprowadzony do sprzedaży w 1986. Tym samym przerwał przytoczony już tutaj monopol RPA na emisję tego typu monet inwestycyjnych. Warto tu wspomnieć, że pierwotna nazwa monety (która obowiązywała zresztą przez pierwsze trzy lata produkcji) brzmiała Gold Nugget. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko: złoty samorodek. Dopiero później wizerunek torbacza pojawił się na jednej ze stron monety produkowanej w jednej z najbardziej znanych mennic świata: Perth Mint. Z drugiej strony monety dostrzec zaś można wizerunek obecnie panującej monarchini Zjednoczonego Królestwa – Elżbiety II.

Sporym zainteresowaniem – zwłaszcza nad Wisłą – cieszy się zaś moneta Orzeł Bielik (pierwotnie znana jako Bielik). Narodowy Bank Polski podjął decyzję o emisji tej formy złota inwestycyjnego w 1995 roku. Regularna produkcja monety ruszyła zresztą jeszcze w tym samym roku. Warto dodać, że monety posiadały koncepcje wizualne, które nieco się od siebie różniły. Za pierwszą, którą można było zobaczyć do 2017 roku, odpowiadała Roussanka Nowakowska. Później projektowe stery przejęła zaś Dobrochna Surajewska. Obie monety przedstawiają sylwetkę Orła Bielika. Jest to zresztą ten gatunek ptaka, który nierozerwalnie kojarzy się z naszym krajem. Na odwrocie zobaczymy z kolei polskie godło.

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych w Polsce. W naszych oddziałach w Warszawie, Gdyni czy Katowicach, nasi doradcy pomogą wybrać najlepszą ofertę, tak by inwestycja w złoto inwestycyjne, była w pełni opłacalna dla portfela przyszłych nabywców.