Pompa ciepła – rodzaje i zastosowanie w budynkach mieszkalnych

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania polegające na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, w celu zapewnienia budynkom firmowym, ale też mieszkalnym energii i ciepła. Jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań w tej dziedzinie są z pewnością pompy ciepła, których montażem zajmuje się specjalistyczna firma AKWIN. Ich użytkowanie zapewnia gospodarstwu domowemu szereg korzyści. Jakie jest zastosowanie pomp ciepła? Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła! Jakie dokładnie korzyści wiążą się z zastosowaniem tego rozwiązania w swoim domu?

Pompa ciepła – zastosowanie w budynkach mieszkalnych

Pompy ciepła to doskonałe źródło energii cieplnej, które w żaden sposób nie ingerują w krajobraz naszej posesji. Jak działają pompy cieplne? Są one montowane na zewnątrz budynku, pobierają energię z powietrza lub gruntu, a następnie, podobnie jak klimatyzatory, wpuszczają je do pomieszczenia. Pompy ciepła znajdują swoje zastosowanie w domach letniskowych, ale też jednorodzinnych podczas jesieni. W przypadku innych pór roku, na przykład zimy, niezbędne jest wykorzystanie dodatkowego źródła grzewczego jak kotła. Pompa ciepła może być jednak zmyślnie połączona z alternatywnym źródłem ciepła, co sprawi, że w naszym domu występować będzie jeden zintegrowany system grzewczy.

Rodzaje pomp ciepła

Wraz z rozwojem branży pomp ciepła, producenci oferują nam coraz większą liczbę urządzeń, które różnią się od siebie źródłem pobierania energii cieplnej. Jakie rodzaje pomp ciepła są najpopularniejsze? Po pierwsze pompa gruntowa. W przypadku tego urządzenia ciepło pobierane jest z gruntu. Jest to wyjątkowo efektywna forma pobierania ciepła, która w odpowiednich warunkach może być jedynym źródłem ogrzewania domu. Co więcej, w wyniku pracy pompy gruntowej możemy również połączyć pompę ze zbiornikiem wody, ogrzewając ją. Innym rodzajem pompy cieplnej są pompy wodne, które pobierają ciepło z płynącej wody. Są one uznawane za najbardziej wydajne urządzenia, które jednak charakteryzują się wysokimi kosztami inwestycji. Ostatnią, nie mniej popularną pompą jest pompa powietrzna, która pobiera ciepło z powietrza.

Zalety związane z wykorzystaniem pomp ciepła

Pompa Ciepła to gwarancja darmowej energii pobieranej z powietrza, gruntu lub wody. Pompy ciepła wprawdzie wymagają od nas sporej inwestycji początkowej. Jednak, na przestrzeni kilku lat koszty te zostaną zwrócone dzięki ogromnej produktywności urządzenia. Pompy ciepła z roku na rok zyskują na swojej funkcjonalności, prostocie obsługi oraz coraz mniejszych problemach związanych z montażem systemu na swojej działce. Z powodzeniem możemy prognozować, że w ciągu kilku lat pompy ciepła będą jedną z najpopularniejszych inwestycji w polskich domach.