Początkujący gitarzyści powinni przykładać bardzo dużą wagę do tego jak uczą się grać. Chociaż zawsze można skorygować swoje błędy z początków, to jednak pewne schematy bardzo mocno utrwalają się w głowie. Jeżeli błędy będą na tyle duże, że nie będzie można przejść przez nie do kolejnych etapów nauki, nie tylko trzeba będzie zapomnieć wszystko, czego się nauczyło do tej pory, ale także zacząć poznawać podstawowe elementy od początku, zwracając tym razem większą uwagę na każdy szczegół. Nauka podstawowych akordów i dźwięków nie może być przeprowadzona w oderwaniu od techniki trzymania ręki na gryfie i ćwiczeń palców. Jeżeli zostaną one pominięte, grane akordy mogą okazać się zaledwie karykaturą tego, co można zrobić za pomocą dobrze zagranych technicznie akordów. Warto więc w przypadku samodzielnej nauki dokładnie oglądać filmiki lub zdjęcia instruktażowa, a nade wszystko nie śpieszyć się zbytnio z przyswajaniem podstawowej wiedzy. Zdecydowanie lepiej pierwsze lekcje poświęcić tylko i wyłącznie na doskonale rozwiązań technicznych, by późniejsze postępy były znacznie szybsze. Nie ma co się oszukiwać, że już na początku będzie można świetnie grać – podstawą jest nauka techniki.
Jak poznawać akordy?
Przede wszystkim dobrze jest spojrzeć na kilka interesujących piosenek pod względem tego z jakich akordów się składając. Po krótkiej analizie można dojść do wniosku, że wszystkie opierają się na dość podstawowym zestawieniu łatwych do opanowania chwytów. Nie należy jednak wybierać chwytów do nauki pod konkretne piosenki. Istnieje pewna ich liczba, którą po prostu trzeba znać, bo przewijać się będą zawsze. Oczywiście najlepiej zacząć od tych sugerowanych jako początkowe jak A Dur, a moll, E Dur, e moll, G Dur, C Dur czy D Dur. Pojawiają się naprawdę często. Należy spojrzeć na to jak osoba pokazująca je trzyma gryf. Warto spojrzeć na poszczególne palce, zwłaszcza na kciuk. Jeżeli będzie on w złej pozycji, będzie blokował rozpiętość palców. W przypadku opanowywania bardziej wymagających akordów, uniemożliwiało to będzie ich naukę, a co dopiero swobodne przemieszczenie się po gryfie.
A co z drugą ręką?
Skoncentrowanie się na gryfie to jednak nie wszystko. Trzeba także umieć efektywnie wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Niezbędne do tego jest wyćwiczenie odpowiedniego bicia. By akordy ładnie brzmiały, bicie musi być rytmiczne i oczywiście dostosowane do konwencji utworu. Ten drugi czynnik jest intuicyjny, jednak by stosować bicie równe, należy wcześniej wykonać kilka ćwiczeń – mogą one być przeprowadzone z wykorzystaniem metronomu.
Jeżeli zależy Ci na dość szybkiej i efektywnej nauce możesz skorzystać z oferty szkoły gitarowej założonej przez Pana Mirka, który jest doświadczonym gitarzystą takich zespołów jak Lord, Lizard czy Bridge Club. Postanowił podzielić się swoja wiedzą i doświadczeniem dlatego teraz udziela lekcji/korepetycji z gry na gitarze. Sprawdź jego ofertę!