Czym zajmuje się ratownik górniczy w pracy?
O ile wszyscy wiemy na czym polega praca górnika, mało kto z nas się orientuje z czym wiąże się praca ratownika górniczego. Praca w kopalni łączy się z wieloma zagrożeniami, dlatego nad bezpieczeństwem górników pracujących pod ziemią czuwa specjalnie wyszkolony zespół ratowników górniczych. Ratownictwo górnicze to prawdopodobnie jeden z najbardziej wymagających i niebezpiecznych zawodów świata. O tych dzielnych ekipach słyszymy niestety najczęściej, gdy w kopalni stanie się coś złego – pożar, wybuch gazów czy osunięcie się skał, które uwięziły górników pod ziemią. Wtedy wszyscy z zapartym tchem śledzimy ich działania. Jednak praca ratownika górniczego to nie tylko udzielanie pomocy podczas zdarzenia, usuwanie jego skutków i przywracanie bezpiecznych warunków pracy, to również działania prewencyjne i szkolenia dla górników z zakresu bezpieczeństwa pod ziemią. Poza służbowymi obowiązkami ratownicy górniczy przechodzą ćwiczenia ratownicze w celu usprawnienia ich działań. Ćwiczenia dotyczą różnych zakresów tematycznych i przeprowadzane są 6 razy w roku.
Kto może zostać ratownikiem górniczym?
Kandydat na ratownika górniczego powinien mieć ukończone 21 lat, posiadać odpowiedni staż pracy jako górnik. Poza wymogami formalnymi trzeba również przejść pozytywnie badania zdrowia oraz testy wydolnościowe i psychologiczne. Kolejny krok to ukończenie kursu dla ratowników górniczych. Selekcja do służb ratowniczych jest bardzo dokładna dlatego średnio spośród 10 kandydatów tylko jednej osobie udaje się otrzymać pracę w tym zawodzie.
Praca dla ludzi o mocnych nerwach…
Do ekip ratowniczych przyjmuje się osoby, które lubią pracę w zespole, są odważne, potrafią panować nad nerwami podczas niebezpieczeństwa, ale przede wszystkim cechują się dużym poczuciem odpowiedzialności za swoje działania i za drugiego człowieka. Dlaczego odpowiedzialność jest tak ważna? Ponieważ podczas niebezpieczeństwa nie ma miejsca na indywidualizm, liczy się czas i sprawne działanie – każdy z członków ekipy musi móc na sobie nawzajem polegać, by skutecznie usunąć zagrożenie i pomóc potrzebującym.
Praca w ratownictwie górniczym wiąże się z wieloma zagrożeniami i emocjami. Dlatego wielu ratowników określa swoją pracę mianem służby – podczas akcji nigdy do końca nie wiadomo co się wydarzy na miejscu, czy uda się wszystkich uratować i wrócić cało do domu. To bardzo obciążające przeżycie kiedy po telefonie wychodzi się z domu, zostawia własną rodzinę, by ratować kolegów z kopalni. Dlatego wielu ratowników poza pracą posiada hobby, które pozwala im odreagować emocje. Ratownik górniczy codziennie w pracy jest gotowy na wszystko i poświęca wszystko, co ma – oddaje swoje życie w służbie dla innych ludzi.