Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Polska coraz częściej wybierana, jako miejsce, gdzie osiedlają się obcokrajowcy. Największa liczba obcokrajowców, to osoby przyjeżdżające do nas z Ukrainy i innych wschodnich państw. Przyjeżdżają oni do Polski w poszukiwaniu korzystniejszych warunków do życia. Większość cudzoziemców pracuje i osiąga w związku z tym systematyczne dochody. Część z nich podejmuje decyzje o tym, aby osiedlić się w Polsce i planuje kupno domu, mieszkania czy samochodu. Ten nowy rodzaj klientów dostrzegły banki i instytucje udzielające pożyczek.

Czy obcokrajowiec może uzyskać kredyt gotówkowy? Jak uzyskać kredyt gotówkowy dla obcokrajowca?

Wiele z polskich banków ma w swoich ofertach kredyt dla obcokrajowców. Udzielnie kredytu jest często uwarunkowane, tym z jakiego kraju pochodzi cudzoziemiec. Obywatele Unii Europejskiej traktowani są jak obywatele Polski. Niektóre z banków rozszerzyło zakres udzielania kredytów i są one również dostępne dla obywateli ukraińskich. Podobnie, jak w przypadku Polaka, tak i w przypadku obcokrajowca obowiązują procedury i szereg czynników, które trzeba spełnić, aby kredyt otrzymać.

Dla banku najlepiej jest, aby dochody uzyskiwane były w Polsce. Jednym z warunków jest posiadanie statusu rezydenta. Co to oznacza? Według prawa podatkowego, taki status może uzyskać cudzoziemiec zamieszkujący na terenie naszego kraju przez okres co najmniej 183 dni w roku i w Polsce ma centrum interesów życiowych. Natomiast status rezydenta długoterminowego otrzymuje osoba mieszkająca w Polsce przez minimum pięć lat, osiągająca dochody i posiadająca ubezpieczenie zdrowotne. Innymi dokumentem, który może być pomocny w uzyskaniu kredytu przez obcokrajowca jest karta tymczasowego lub stałego pobytu. Posiadanie tymczasowej karty pobytu będzie równoznaczne z tym, że kredyt zostanie udzielony maksymalnie na okres ważności karty.

Kolejną kwestią istotną dla banku jest historia kredytowa. Uzyskanie tego typu informacji jest dużo łatwiejsze w momencie, gdy BIK współpracuje z podobnymi instytucjami w danym kraju. Inne wymagania, których może zażądać bank to: zaświadczenie o dochodach, posiadanie konta bankowego w polskim banku, umowa o pracę, numer PESEL o ile został nadany. 

Ilość poszczególnych warunków, jakie musi spełniać obcokrajowiec, aby otrzymać kredyt, różni się w zależności od banku. Można zaobserwować, że liczba wymagań wobec obcokrajowców jest coraz mniejsza. Banki dostosowują swoją ofertę do indywidualnych potrzeb klientów z zagranicy. Na przykład, w niektórych bankach wprowadzono możliwość obsługi w ojczystym języku.