Kiedy najlepiej zastosować płyty termoizolacyjne?
Płyty termoizolacyjne zyskują coraz większą popularność wśród materiałów używanych do konstrukcji dachów. Z powodzeniem zastępują one wełnę mineralną oraz skalną. W niektórych dachach nie ma wystarczającej przestrzeni na izolację z wełny. Wtedy również lepszym rozwiązaniem będzie użycie płyt. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie konstrukcja dachu jest niewentylowana, posiada niskie nachylenie lub jest zupełnie płaska. Płyty są również bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy zasłaniać efektywnych krokwi na poddaszu oraz gdy boimy się obniżenia wysokości poddasza.
Jakie są główne zalety płyt termoizolacyjnych?
Płyty termoizolacyjne można wszechstronnie wykorzystywać. Sprawdzą się nie tylko w przypadku dachów, ale również ścian, tarasów, podłóg, stropów oraz fundamentów. Materiał, z którego tworzone są płyty cechują się dość niewielkim przewodzeniem ciepła, dzięki czemu zachowuje zdolność do izolacji przez długie lata. Ponadto nie są one podatne na nasiąkanie wodą.
Na tym nie kończą się jeszcze zalety płyt termoizolacyjnych. Są one tak popularne i wszechstronnie stosowane również ze względu na swoją odporność na ściskanie. Montaż płyt jest bardzo łatwy i można wykonywać go nakrokwiowo, podkrokwiowo oraz międzykrokwiowo.
Z jakich materiałów tworzone są najczęściej pyty termoizolacyjne?
Do izolowania dachów skośnych oraz płaskich używa się płyt, które zostały wyposażone w specjalny rdzeń z poliuretanu. Okładzina to zazwyczaj papier bitumizowany, zwykły lub kompozytowy. Czasami używa się również folii aluminiowej, włókna mineralnego, szklanego lub laminatu paroizolacyjnego i kompozytowego. Płyty poliuretanowe coraz częściej wypierają inne materiały w przypadku dachów płaskich. Tworzą one lżejsze oraz oszczędniejsze konstrukcje. Stosuje się je na różnych rodzajach podłoża – od drewnianych, po stalowe i betonowe. Płyty poliuretanowe montuje się również w przypadku dachów skośnych, zarówno nad, jak i pod konstrukcją.
Bardzo często stosuje się płyty z wełny mineralnej. Dzieli się je na trzy grupy ze względu na gęstość oraz twardość. Płyty termoizolacyjne tego typu to świetny sposób na poprawę izolacji cieplnej, akustycznej oraz ognioodpornej. Płyty często uzupełnia się w system zakładkowy. Dzięki temu ich montaż staje się szybszy i łatwiejszy. Nic dziwnego, że płyty z wełny mineralnej są stosowane tak chętnie przez dekarzy do ocieplania przestrzeni i połaci dachowych. Można stosować różne rodzaje materiałów jeśli chodzi o pokrycia oraz powłoki.