Według statystyk nie jesteśmy najlepsi w kwestii oszczędzania, chociaż z roku na rok staramy się o to coraz bardziej. Jak się okazuje, kłopot mamy również z rozsądnym wydawaniem ciężko zarobionych przez nas pieniędzy. Sposobów na nietrwonienie całej swojej wypłaty na głupstwa jest kilka. Oto najskuteczniejsze z nich.
Lista na uleganie pokusom
Jeśli wybierasz się na zakupy do supermarketu, zawsze miej przy sobie gotowa listę z zakupami, dzięki której kupisz jedynie to, co się na niej znajduje, a twoja uwaga będzie skoncentrowana na czymś innym, niż otaczające cię z każdej strony promocje. Jeśli bardzo czegoś chcesz, nie kupuj tego od razu, ale daj sobie kilka dni na przemyślenie, czy na pewno danej rzeczy potrzebujesz do szczęścia.
Określaj swój miesięczny budżet
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której nagle okazuje się, że pensja jest zbyt mała na twoje wydatki, staraj się określać i szacować, jakie kwoty chcesz w danym miesiącu przeznaczyć na przykład na zakupy spożywcze, jakie na paliwo i eksploatacje samochodu, a jakie na rozrywki. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować swoje poczynania finansowe. Dobrym sposobem jest również płacenie jedynie gotówką – wtedy inaczej interpretujemy wszystkie nasze zakupy, a wartość pieniądza jest wtedy najlepiej zobrazowana. To także najlepsze i sprawdzone narzędzie do zarządzania domowym budżetem. Wszystkie szacowane koszty zapisuj.
Zastanów się, na jaki cel chcesz zacząć oszczędzać
Zawsze łatwiej jest nam odkładać pieniądze jeśli wiemy, na jaki cel chcemy je przeznaczyć. Samo odkładanie dla idei zwykle nie daje pożądanego rezultatu. Ustal więc, ile i na co chcesz zebrać, a przyjdzie ci to z dużo większą łatwością. Możesz posłużyć się również swoim kontem bankowym, ponieważ większość z nich posiada dostępne bezpłatnie dla klientów narzędzia do oszczędzania, takie jak odkładanie końcówek od wypłaty czy przelewanie na subkonto określonej kwoty każdego miesiąca.
Nie przesadzaj z zakupami
Jeśli nie chcesz popaść w błędne koło, w którym każdego miesiąca wydajesz wciąż więcej i więcej, i jeśli chcesz, aby na twoi koncie zostawało coś niecoś z wypłaty, staraj się przede wszystkim nie robić ogromnych zapasów. Te często mogą się przeterminować, zanim zaczniesz z nich korzystać, jeśli będą w ogromnym nadmiarze. Uważaj również z kupowaniem niepotrzebnych ubrań, szczególnie takich, które ci się podobają, ale kompletnie nie masz ich jak połączyć z resztą garderoby. Najlepiej wymieniaj jedynie zniszczone czy znoszone ubrania w stosunku jeden do jednego, a więc jedna nowa rzecz na miejsce jednej starej, wyrzuconej.