Księgowość dla firmy – taniej w banku czy w biurze rachunkowym?

Prowadzenie księgowości jest absolutną podstawą w przypadku każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Tym razem właśnie o ten aspekt starają się zawalczyć banki, w których przedsiębiorcy mogą znaleźć już nie tylko indywidualne, firmowe konta, ale usługi dodatkowe – księgowe, oczywiście za odpowiednią opłatą. Jak w takiej sytuacji wypadają tradycyjne biura rachunkowe. Gdzie przedsiębiorca  będzie miał taniej?

Tradycyjne biura rachunkowe

Obsługa firmy w tradycyjnych placówkach zajmujących się księgowością będzie zależała od stopnia trudności prowadzonych rozliczeń, od branży, w jakiej działa firma, sposobu rozliczania się czy ilości potrzebnych do sporządzenia dokumentów, dekretów czy wpisów księgowych. Najczęściej w przypadku wystawiania do dziesięciu dokumentów w miesiącu w przypadku książki przychodów i rozchodów trzeba się liczyć z kosztami rzędu 100 zł, przy księdze handlowej – 350zł. Dokumenty w ilości od 51 do 100 będą kosztować odpowiednio 300 i 800 złotych, a od 251 do 300 dokumentów 700 i 1700 złotych. Dodatkowo zamykanie roku w przypadku księgi handlowej, wygenerowania rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej do bilansu to zwykle minimum 1000 złotych. Do tego należy doliczyć również obsługę kadrową – od 25 do 35 złotych, w zależności od rodzaju umowy.

Na stronie www.roscotax.pl możesz zobaczyć przykładową ofertę biura rachunkowego Rosco Tax.

Oferta ofercie nierówna

Na ten sam pomysł wpadło naraz kilka banków, między innymi ING Bank Śląski, Deutsche Bank, mBank i Idea Bank, jednak oferty bardzo się między sobą różnią. Cena uzależniona jest również od bardzo wielu czynników.

W przypadku Deutsche Banku klient instytucjonalny otrzymuje konto za 0 złotych, co oznacza, że jego prowadzenie jest darmowe. Jeśli wybierzemy Pakiet Przedsiębiorczy, to w jego ramach przez pierwsze pół roku mamy do dyspozycji portal za pomocą którego możemy samodzielnie wystawiać faktury, dokonywać działań księgowych czy nawet obsługi kadrowo-płacowej. Pod kontrolą mamy rozliczenia oraz mamy kompletne wszystkie deklaracje. Po pół roku dostęp do tych usług kosztuje 45 zł miesięcznie lub 37,5 w półrocznym pakiecie.

ING jedynie dla klientów korporacyjnych

Nieco inaczej podchodzi do tematu ING Bank Śląski, który również wprowadził do oferty możliwości księgowe, ale jedynie dla klientów posiadających co najmniej jeden bieżący rachunek bankowy, a roczne przychody opiewają na  kwotę minimum 1 200 000 euro. Prowadzenie konta w tym wypadku kosztuje 19 złotych miesięcznie, ale klient otrzymuje dostęp do pełnej księgowości, ma również możliwość obsługi kadrowo-płacowej. Tu jednak pojawia się nowość w stosunku do Deutsche Banku – klient ma zapewnioną prawną obsługę procesów zatrudnieniowych i obsługę legislacyjną w wewnętrznym prawie pracy. W tym wypadku prowadzenie pełnej księgowości klientów banku kosztuje średnio od 490 złotych miesięcznie. Kwota również uzależniona jest od branży firmy i ilości wystawianych dokumentów.