Co opłaca się zastawiać w lombardzie? Poradnik konsumenta

Lombard to miejsce, które kojarzy nam się z pożyczaniem. Daje szansę na uzyskanie szybkiej pożyczki i jednocześnie wykupienia zastawu w określonym terminie. Zanim skorzystamy z usług lombardu, warto jednak wiedzieć, co zastawiać. Są bowiem przedmioty, które będą chętnie przyjmowane przez lombardy i jednocześnie można liczyć na atrakcyjną pożyczkę lub sprzedaż.

Co można zastawiać w lombardach?

W lombardach można zastawiać bardzo różne przedmioty – liczy się to, by prezentowały one jakąś wartość materialną. Zwykle są to rzeczy wchodzące w skład majątku ruchomego – elektronika, sprzęt AGD, biżuteria, antyki czy sprzęt sportowy. Część lombardów przyjmuje również papiery wartościowe, samochody czy nieruchomości. Wszystko zależy od skali działalności lombardu oraz od tego, w czym się specjalizuje. Są lombardy, które preferują przedmioty o niewielkich gabarytach, ponieważ brakuje im miejsca do przechowywania. Zanim zdecydujemy się na zastaw, najlepszym pomysłem będzie skontaktowanie się z lombardem i zapytanie o to, co dokładnie skupują.

Co opłaca się zastawiać w lombardzie?

Wiele osób zamierzających skorzystać z usług lombardu, zastanawia się co właściwie warto zastawiać. Można o tym myśleć, jeżeli mamy kilka przedmiotów, które możemy zaoferować i nie wiemy, co wybrać. W lombardzie najbardziej opłaca się zastawiać przedmioty, które można samodzielnie przynieść i nie trzeba ponosić ewentualnych kosztów transportu. Jest to więc niewielka elektronika, małe AGD, biżuteria. Im bardziej nowoczesny sprzęt, na który jest popyt, tym wyższa może być kwota oferowana za zastaw. Za sprzęt, który ma już kilka ładnych lat, jest starą wersją czy posiada wady, na pewno nie uzyskamy zbyt wiele, o ile w ogóle lombard zdecyduje się przyjąć taki zastaw. Najlepiej więc oddawać do lombardu rzeczy stosunkowo nowe i chętnie kupowane, które w danej chwili nie są nam niezbędne. Zawsze można przecież wykupić przedmiot z zastawu, kiedy tylko uzyskamy na to środki finansowe.

Co się stanie, jeśli nie wykupimy zastawu?

Zasada działania lombardu jest prosta – w chwili, w której klient nie zdecyduje się wykupić przedmiotu zastawu, staje się on własnością lombardu. Umowa, która zawierana jest między klientem a lombardem zawsze zawiera określenie terminu spłaty. Terminu tego nie da się przedłużyć. Jeśli się spóźnimy lub nie będziemy mieli wystarczających środków, przedmiot przepada. Można jedynie wykupić go w lombardzie – wówczas należy jednak zapłacić znacznie wyższą kwotę niż ta, która była oferowana w zastawie.