Łatwość filcowania jest zarówno ogromną zaletą, jak i przekleństwem niektórych włókien. Dzięki temu, że dana wełna doskonale nadaje się do filcowania, można stworzyć z niej materiał na szal, płaszcz lub torebkę. Łatwość filcowania powoduje jednak, że ubrania z filcu, a także inne gadżety mogą tracić swój wygląd przez samoczynne filcowanie się. Co należy zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się z torebek zrobionych z filcu?
Czym jest filc?
Filcowanie czyli inaczej spilśnianie jest łączeniem włókien w zwartą masę. Wykorzystywane są naturalne właściwości sierści zwierzęcej lub wełny, sztucznych włókien albo roślin. Przy użyciu odpowiednich maszyn, ręcznie używanej gorącej pary lub słabych roztworów kwasowych lub zasadowych włókna poddawane są naciskom, tarciom.
Jak dbać o torebki z filcu?
Torebki z filcu są bardzo często pocierane oraz dotykane przez inne przedmioty co powoduje ich systematyczne niszczenie, dlatego dobrym rozwiązaniem np. w autobusie jest wzięcie torebki do ręki niż zawieszenie jej na ramieniu w zatłoczonym autobusie. Torebki z filcu nie lubią również prania, zdecydowanie lepszym sposobem na zabrudzenie jest czyszczenie na sucho w domu, albo pralni chemicznej.
W sytuacji, gdy konieczne jest już wypranie filcu, warto postarać się, aby woda miała od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz by jej temperatura była stała, nie tylko podczas prania, ale również płukania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że gwałtowna zmiana temperatury wpłynie na kurczenie się filcu. W trakcie prania pod żadnym pozorem nie można wykręcać torebki, ściskać jej oraz mocno trzeć, zdecydowanie lepszą opcją jest namoczenie tkaniny w płynie do prania wełny, a następnie jej kilkukrotne wypłukanie. Należy tutaj pamiętać, aby uniknąć wirowania oraz mocnego wykręcania.
Po wypraniu torebkę należy lekko odcisnąć, a następnie ułożyć na ręczniku przywracając jej pierwotny kształt, przez suszenie torebki w pozycji wiszącej powoduje się jej deformację. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wełna ciężka od wody może się odkształcić. Oczywiście zdecydowanie najlepszą opcją będzie niedopuszczenie do zabrudzenia filcu przez regularne wytrzepywanie, odkurzanie, a także czyszczenie torebki. Ponadto można spokojnie w niej nosić chusteczkę, która będzie skropiona ulubionymi perfumami, nieprane wnętrze zachowa wtedy świeży zapach.
W przypadku, gdy torebka z filcu zmechaciła się albo skulkowała”, można ją oczywiście bardzo delikatnie oczyścić przy pomocy nożyczek, maszynki do golenia, albo golarki do ubrań. Trzeba jednak uważać, by nie naruszyć struktury materiału, należy odcinać tylko i wyłącznie wystające paproszki.