Jaka jest rola geodety podczas obsługi inwestycji?

Budowa nieruchomości, a co za tym idzie, obsługa inwestycji jest skomplikowanym procesem. W czasie jego trwania konieczne jest skorzystanie z wielu profesjonalistów, którzy zapewnią bezpieczny i terminowy koniec budowy. Jedną z takich przydatnych profesji są geodeci. Na czym polega ich praca? Czy są niezbędni? Jaka jest rola geodety podczas obsługi inwestycji? O tym wszystkim w kontynuacji tekstu.

Rola geodety podczas inwestycji budowlanej

Rola geodety podczas inwestycji budowlanej jest znacząca. Bez jego konsultacji i pracy ukończenie projektu jest niemożliwe. Jego rola zaczyna się najwcześniej, bo od razu po zakupie działki pod inwestycje. Gdy teren zmieni właściciela, do pracy wkracza właśnie on. Pierwszym zadaniem, jakie trzeba wykonać to potwierdzenie granic działki, uregulowanie ewentualnych niezgodnych danych i wyznaczenie miejsca budowy ogrodzenia. Zadbanie o własny teren jest konieczne. Trzeba go w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed intruzami i sprawdzić, czy otrzymaliśmy wszystko, co nam się należy. Chyba żaden inwestor nie chciałby kłopotów prawnych dotyczących np. wybudowania części budynku na innej działce. Gdy geodeta potwierdzi granice działki, a ogrodzenie zostanie wybudowane, można rozpocząć właściwą budowę nieruchomości. Także i tutaj rola geodety jest niezbędna.

Następna ważną czynnością, jaką zajmuje się geodeta na budowie, jest określenie, w jakim miejscu ma znajdować się budynek. Architekci, którzy zaprojektowali samą bryłę, muszą wiedzieć, w jakim miejscu ma on się znajdować dokładnie na działce. Geodeta wykonuje mapę do celów projektowych, na której umiejscawia się nieruchomość. Jeśli wszystkie plany są ukończone, a formalności dopełnione geodeta zjawia się osobiście na placu budowy i określa fizyczne i gdzie ma stanąć budynek.

Planowanie i określenie miejsc przyłączy to również zadanie geodety. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe umieszczenie ich na mapie oraz dopilnowanie trasy w rzeczywistości. Po ich instalacji zgodnie z wytycznymi geodety sprawdza on czy lokalizacja odpowiada projektowi. Wydawać by się mogło, że po wybudowaniu nieruchomości role geodety się kończy. Nic bardziej mylnego. Na koniec wykonuje on pomiary podwykonawcze. Ustala w ten sposób zgodność projektu z wykonaniem.

Rola geodety podczas obsługi inwestycji jest nie do przecenienia. Jego specjalistyczna wiedza pozwala dokładnie określić miejsca budowy, przyłączy i sprawdzić, czy projekt został wykonany zgodnie z zaleceniami architekta. Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie usługi. Warto sprawdzić ich renomę, doświadczenie i to, co mają do zaoferowania. Wybór odpowiedniego geodety to ważna decyzja.