Monety inwestycyjne

Złoto to obiekt westchnień ludzi od zarania dziejów. Złoto ma w sobie coś magnetycznego, gdyż przyciąga spojrzenie swoim pięknem i daje poczucie bezpieczeństwa finansowego. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że biżuteria ze złota nie jest dobrym rozwiązaniem inwestycyjnym. W cenie biżuterii, oprócz samego złota, jest jeszcze znaczący udział tzw. wartości artystycznej i dodatków innych metali. To samo dotyczy klasycznych, okolicznościowych monet kolekcjonerskich. Tam również sporą część ceny stanowi ich koszt wytworzenia. Tego typu problemów nie ma z monetami lokacyjnymi, czyli bulionem. Ich ceny są mocno skorelowane z aktualnym kursem giełdowym szlachetnego kruszcu. Złote monety bulionowe przyciągają inwestorów poszukujących inwestycji, która przetrwała by próbę czasu jako zasobu utrzymującego swoją wartość przez setki lat. Stały wzrost cen złota, począwszy od 2000 roku wywołał ogromne zainteresowanie monetami inwestycyjnymi w ostatnich latach.

Monety bulionowe

Monety bulionowe charakteryzują się niewielką marżą handlową w porównaniu do ceny giełdowej bazowego metalu szlachetnego na globalnych rynkach metali. Marża ta jest też zależna od popytu na monety inwestycyjne, od ich płynności, niewielkich rozmiarów (co ułatwia przechowywanie) oraz kosztów związanych z ich produkcją i dystrybucją. Koszty produkcji są dość niskie, gdyż monety inwestycyjne są bite na skalę masową na bazie jednego szablonu. Złote monety bulionowe, takie jak na przykład amerykański Orzeł należą do czołówki najczęściej sprzedawanych monet lokacyjnych na świecie. Monety są wybijane z 22-karatowego złota  o czystości 91,67% i są dostępne w czterech wagach – 1/10, 1/4, 1/2 i 1 uncja trojańska. Inne popularne złote monety dla inwestorów to kanadyjski Liść Klonowy, południowoafrykański Krugerrand, australijski Kangur i chińska Panda.

Krugerrand

Krugerrand to złota moneta produkowana przez mennicę Republiki Południowej Afryki od ponad 50 lat. To wręcz klasyka inwestycji alternatywnych spoza systemu bankowego. Jest to obecnie najbardziej rozpoznawalna moneta świata, którą można bez trudu wymienić na każdą walutę praktycznie wszędzie, nawet w najdalszym zakątku świata. Złote Krugerrandy zawierają dokładnie jedną uncję złota plus niewielką domieszkę miedzi. Moneta ta została po raz pierwszy wybita w 1967 roku w celu pobudzenia południowoafrykańskiego rynku złota. Jest uważana za prawny środek płatniczy w tym kraju. Złoty Krugerrand jest jedną z najczęściej sprzedawanych złotych monet na rynku światowym. Była to pierwsza złota moneta przeznaczona typowo pod inwestorów. Dopiero kilkanaście lat później z produkcją monet bulionowych ruszyły też mennice Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

W czasach coraz większej ilości drukowanych banknotów i postrzegania banków za coraz mniej bezpieczne, złoto inwestycyjne ma systematycznie i szybko rosnącą rzeszę zwolenników. Coraz więcej osób widzi, że obecny system monetarny może mieć kłopoty i w ramach dywersyfikacji portfela lokują wolne środki w metale szlachetne. Więcej na temat aktualnej ceny złota oraz monet bulionowych i lokacyjnych sztabek można przeczytać na stronie cenazlota.pl.