Jakie zobowiązania finansowe można ze sobą konsolidować?

Konsolidacja to inaczej połączenie, scalenie ze sobą, a z perspektywy finansowej mowa jest tu o łączeniu różnych zobowiązań. Sprawdźmy zatem, jakie pożyczki lub kredyty można konsolidować.

Konsolidacja bankowa i pozabankowa

Zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym, mogą oferować klientom zobowiązania konsolidacyjne. W bankach będą to kredyty konsolidacyjne, a w firmach pozabankowych – pożyczki o tym samym charakterze.

Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, ale oferują też hipoteczne kredyty konsolidacyjne. Te ostatnie mają ustanawianą hipotekę na nieruchomości mieszkalnej, by możliwe było połączenie ze sobą różnych zobowiązań klienta, wśród których jest kredyt mieszkaniowy.

Pożyczki pozabankowe konsolidacyjne przede wszystkim umożliwiają połączenie i natychmiastową spłatę chwilówek, choć nie jest to ich jedyne zadanie. Konsolidacja, czy to bankowa, czy pozabankowa, ułatwia uporządkowanie finansów klientom, którzy mają co najmniej dwa zobowiązania do spłaty.

Jakie kredyty i pożyczki można ze sobą konsolidować?

Kredyt bankowy konsolidacyjny pozwala na łączenie przede wszystkim nieprzeterminowanych zobowiązań, czyli takich, w przypadku których klient regularnie spłacał raty i nie minął ostateczny termin zwrotu środków finansowych, np. do firmy pozabankowej. Niektóre banki mogą wykluczać z grona konsolidowanych zobowiązań chwilówki, czyli szybkie pożyczki gotówkowe. Inne włączają w swoją ofertę konsolidację chwilówek, więc nie jest to regułą.

Konsolidacja pozwala zwykle na połączenie kredytów gotówkowych, ratalnych, zobowiązań w koncie osobistym i na karcie kredytowej czy kredytów samochodowych i mieszkaniowych. W poczet zobowiązań spłacanych na raz za pomocą kredytu konsolidacyjnego wliczane są jeszcze pożyczki – bankowe i pozabankowe. Jeśli bank odmawia konsolidacji chwilówek, to więcej niż pewne wydaje się, że będzie można je połączyć i szybko spłacić, zamieniając na jedno większe zobowiązanie, w firmie pożyczkowej pozabankowej.

Warunki konsolidacji

Przed udzieleniem kredytu konsolidacyjnego w bankach skrupulatnie sprawdzana jest historia kredytowania w BIK, a także wysokość zdolności kredytowej. Klient zgłasza we wniosku, jakie zobowiązania chce połączyć, w zamian za większy kredyt, z niższą ratą i często wydłużonym okresem spłaty.

W firmach pozabankowych można uzyskać ofertę nawet na konsolidację chwilówek, których czas spłaty już minął i powstały zaległości. Tacy pożyczkodawcy nie muszą bowiem sprawdzać historii kredytowania, dlatego osoby zadłużone teoretycznie także mają szansę na otrzymanie zobowiązania konsolidacyjnego.