Czy wynajem auta to dobra alternatywa dla leasingu?

Jeszcze do niedawna Polak miał dwa marzenia: mieszkanie i samochód, osiadły Polak, bo ten bardziej mobilny chciał tego samego, ale jak najdalej od domu. Tymczasem nowa generacja konsumentów nie jest już tak przywiązana do własności i wszystkiego tego, co ogranicza ich poczucie wolności i wygodę przede wszystkim. Posiadanie mieszkania ma oczywiście niezliczoną ilość zalet, ale samochodu już nie do końca. Rosnące ceny ubezpieczeń motoryzacyjnych, spadek ceny auta właściwie zaraz po jego odebraniu z salonu, kłopoty z serwisowaniem, wszystko to powoduje, że szukamy wygodniejszych rozwiązań.

Czy wynajem auta to dobra alternatywa dla leasingu?

Leasing dla firm obecny jest w naszym kraju od dawna. Samochód de facto należący do banku, firma płaci miesięczną stałą ratę, wszystkie koszty eksploatacji a na koniec używany samochód można oddać bankowi lub go wykupić. Chociaż wcale nie jest to przyjazna kwota. Ostatnio forma leasingu przygotowana przez banki lub producenta danej marki kierowana jest też do konsumenta prywatnego.

Opcją alternatywną jest wynajem auta, również w wersji długoterminowej. Nowy samochód bierze się z salonu samochodowego, używa przez kilka lat opłacając oczywiście regularnie miesięczną ratę. Bardzo podobnie do leasingu? Otóż nie, ponieważ jedynym dodatkowym kosztem przy eksploatacji samochodu jest koszt paliwa. Pozostałe, czyli ubezpieczenie, przeglądy, wymiana opon, serwisowanie jest po stronie wynajmującego nam pojazd. A gdy umowa dobiegnie końca samochód oddaje się do właściciela i bierze następne auto.

Dla kogo wynajem auta długoterminowy?+

Specjaliści rynku motoryzacyjnego z wypożyczalni http://www.ckcorp.pl/ wskazują na dwie potencjalne grupy odbiorców, dla których wynajem będzie zdecydowanie atrakcyjniejszy niż leasing. Przede wszystkim będą to konsumenci, którzy aktualnie kupują samochody mocno używane, liczące sobie średnio 10 lat i więcej. Dla nich tego rodzaju wynajem może nie będzie bardzo konkurencyjny cenowo, chociaż należy pamiętać o często wysokich kosztach eksploatacji i serwisowania aut używanych, ale da możliwość użytkowania nowego samochodu. A poruszanie się nowym autem ze świadomością, że wsiadając do niego o świcie, zimą, na pewno zapali, to komfort nie do przecenienia.

Drugą grupa konsumentów zainteresowanych taką formą transakcji powinni być młodzi ludzie z ambicjami pokazania swoich zdolności szybkiego bogacenia się. Do tej pory kupowali auta na kredyt, bo na ratę kredytu było ich stać. Ale wynajem długoterminowy będzie dla nich mniej kosztowny a efekt, czyli nowe auto dobrej marki, będzie taki sam. Tym bardziej, że specyfiką tej formy leasingu jest zależność polegająca na mniejszej racie za auto przetrzymywane na parkingu niż jeżdżące po całym kraju.