Jak zrobić ogród nowoczesny? Praktyczny poradnik

O nowoczesnych ogrodach mówi się wraz z pojawieniem się nowych trendów w architekturze oraz sztuce. Takie prądy, jak minimalizm czy funkcjonalizm oraz zdecydowanie odmienne postrzeganie architektury, niż miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu, dało efekt również w postaci nowoczesnych ogrodów, dopasowanych do budynków. Zaaranżowanie takich zielonych płuc mieszkania czy domu nie jest prostym zadaniem, ale nie jest również niewykonalne.

Podstawy nowoczesności: o czym trzeba pamiętać?

Najważniejszą zasadą nowoczesnych ogrodów jest ich idealne zespolenie i dopasowanie do architektury, której mają być uzupełnieniem czy dopełnieniem. Poza drewnem wprowadzane są dzisiaj nowe materiały, takie jak beton, stal, szkło, plastik. Najważniejsze w kompozycji jest zachowanie umiaru, spokoju, przejrzystości i trzymanie się prostoty, konieczne jest również  odpowiednie dopasowanie kolorystyczne. Prostota i skromność często w tym akurat wypadku nie oznacza jednocześnie niskiego nakładu finansowego.

Najważniejsze zasady nowoczesnych ogrodów

Zacznij od nadania odpowiedniej kompozycji czy projektu – idealny będzie kwadrat, prostokąt czy trójkąt. Konieczne jest zadbanie o trójwymiarowość ogrodu i takie właśnie jego odbieranie; ogród ma się „dziać” na oczach widzów, ma być aktywny oraz współgrający z otoczeniem, ma być rodzajem przedłużenia powierzchni mieszkalnej. Stawiaj na proste formy, raczej zgeometryzowane, uznawane za nowoczesne w wyrazie i kompozycji. Materiałem, jakiego nie powinno zabraknąć, jest w tańszej wersji beton, w droższej – corten. Nowoczesność aranżacji możesz podkreślić nietypowymi meblami, wykonanymi z nowoczesnych materiałów, na przykład z plastiku, które mogą stanowić dominantę całego ogrodu. Poza meblami dobrym pomysłem jest postawienie fontanny w wymyślnej, ale nieskomplikowanej formie, która stanie się drugim dominującym punktem na planie ogrodu. Nie musisz mieć trawnika – w nowoczesnych ogrodach powierzchnia, po której chodzisz, najczęściej wypełniana jest na przykład grubym żwirem i układanymi w nim płytami chodnikowymi lub kamieniami. Istotnym elementem jest również oświetlenie, nie możesz więc ani z niego zrezygnować, ani o nim zapomnieć.

Roślinność na drugim miejscu

Nowoczesne ogrody są bardzo specyficzne, ponieważ zieleń stanowi jedynie ich dodatek, a nie główny punkt. Rośliny powinny być okiełznane przez twoją rękę. Świetnie sprawdzą się drzewka czy krzewy iglaste, którym można nadać geometryczne wzory. Musisz unikać również kwitnących roślin i jeśli chcesz je stosować, to nie robić tego w nadmiarze. Zdecydowanie ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie zielonej ściany, czyli roślin nasadzonych na pionowej powierzchni, wyglądające bardzo efektownie i dostępne dzisiaj na rynku bez większych trudności.

Nowoczesne ogrody Kraków

Poniżej przedstawiamy firmy, które zajmują się tworzeniem nowoczesnych ogrodów na terenie południowej Polski:

 • Karolina Kucharska Ponadczasowe Ogrody
  Adres: ul. Petrażyckiego 26A, 30-399 Kraków
  Telefon: +48 697 605 296
  E-mail: [email protected]
 • Pini Ogród – Projektowanie i Zakładanie Ogrodów
  Adres: ul. Kwartowa 3/6, 31-419 Kraków
  Telefon: +48 531 929 186
  E-mail: [email protected]
 • Firma Ogrodnicza LEON
  Adres: Klimka Bachledy 4, 31-479 Kraków
  Telefon: +48 502 761 335
  E-mail: [email protected]
 • Projektowanie i Zakładanie Ogrodów Agro Ogród
  Adres: Grażyny 11, 31-217 Kraków
  Telefon: 12 359 22 99
  E-mail: [email protected]