Leasing czy kredyt, co wybrać? Podobieństwa i różnice – Poradnik bankowy

Taki dylemat posiada bardzo wielu przedsiębiorców. Natomiast obie te metody skutkują swoimi wadami, jak i zaletami, gdzie każda z nich może okazać się tą lepszą w zależności od sytuacji. Zatem, czym należy się kierować przy wyborze? Co to leasing, a co kredyt? 

Leasing

Najlepsza opcja dla przedsiębiorców, którzy zamierzają pozyskać dobra przeznaczone do eksploatacji, na przykład samochody. W Polsce wiele firm decyduje się na wzięcie samochodu w leasing. Natomiast przed podjęciem decyzji o leasingu, warto przeanalizować stymulacje kosztów, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w przyszłości, ponieważ może tak się zdarzyć, że lepszym rozwiązaniem będzie kupienie na własność danego przedmiotu na kredyt lub z własnego kapitału.

W leasingu dobrym argumentem jest krótki okres finansowania, zazwyczaj wynosi on od 2 do 5 lat. Dodatkowym plusem jest mała ilość dokumentów potrzebnych do wypełnienia formalności. Firmy leasingowe nie posiadają zwyczaju sprawdzania dokładnie zdolności kredytowej, ponieważ dla nich liczy się zabezpieczenie pod postacią przedmiotu umowy leasingu oraz nie wymagają dużego wkładu własnego. 

Kredyt

Zaciągniecie kredytu w banku, jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które zamierzają zainwestować  w nieruchomość. Jest to popularny sposób na otrzymanie środków finansowych, które są niezbędne do wyposażenia firmy w potrzebne składniki majątku. Już dziś, można spokojnie powiedzieć, że wiele banków na takie rozwiązanie posiada oddzielną ofertę kredytową dla przedsiębiorców. Jedną z wad brania kredytu jest duża ilość dokumentów (dokumentacja z ZUS, Urzędu Skarbowego, biznesplan, sprawozdania finansowe), które trzeba złożyć, aby go uzyskać, ale także posiadanie zabezpieczenia na przykład w postaci hipoteki oraz wysokiego wkładu finansowego (dopuszcza się nawet do 90% własnych środków pieniężnych). Również nieuniknione jest w banku sprawdzenia historii kredytowej. Wyróżniamy dwa rodzaje kredytu obrotowy oraz inwestycyjny. W porównaniu do leasingu, interesuje nasz druga opcja kredytu, czyli inwestycyjny.

Jedną z różnic między leasingiem a kredytem jest długość finansowania. W leasingu posiadamy krótszy okres spłat nawet do 5 lat, natomiast rata spłaty jest bardzo wysoka. Zaś w kredycie okres spłat jest zazwyczaj wieloletni, zatem rata spłaty jest niższa. Leasing i kredyt posiadają swoje minusy i plusy. Decyzję, którą z tych metod będzie najkorzystniejsza, musi podjąć przedsiębiorca. Przeanalizować każdy szczegół między innymi zdolność kredytową, rodzaj potrzebnego przedmiotu, branża, w jakiej działa, a także każdą zaletę oraz każdą wadę.