Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Konto oszczędnościowe to jeden ze standardowych produktów bankowych. Łączy w sobie cechy zwykłego konta bankowego oraz lokaty. Czy trzymanie naszych oszczędności na takim koncie się opłaca? W tym tekście postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zalety konta oszczędnościowego

Po pierwsze w przeciwieństwie do lokaty możemy w dowolnym momencie wypłacić nasze pieniądze. Nie tracimy zgromadzonych odsetek. Po drugie w przypadku lokat zazwyczaj wymagana jest minimalna kwota wpłaty na przykład 500 złotych. W przypadku konta oszczędnościowego nie ma takich obostrzeń. Nawet najmniejsza kwota pieniędzy pracuje na nasze przyszłe zyski. Kolejna zaleta to swoboda wpłat. Na konto oszczędnościowe możemy wpłacić dowolną sumę, dowolną ilość razy.

Oprocentowanie

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest porównywalne do tego na lokatach… Czyli stosunkowo niewielkie. Ale w zamian za to jesteśmy pewni, że nie stracimy naszych oszczędności. Dodatkowo mamy stały dostęp do zgromadzonych środków.

Wady konta oszczędnościowego

Jedną z poważniejszych wad kont oszczędnościowych są płatne transakcje. Większość banków pozwala na bezpłatną wypłatę bądź przelew jedynie raz w miesiącu. Pozostałe transakcje są płatne od kilku do nawet kilkunastu złotych… Warto wziąć to pod uwagę jeżeli planujemy większą ilość transakcji. Bardzo szybko może się okazać, że zamiast zyskiwać na koncie oszczędnościowym, tracimy nasze oszczędności.

Druga wada to swobodny dostęp do naszych oszczędności… To problem dla osób, które nie są w stanie kontrolować swoich wydatków. W przypadku lokaty perspektywa utraty zysku może nas powstrzymać przed nieprzemyślanymi wydatkami. W przypadku konta oszczędnościowego nie mamy takiego „bezpiecznika”.

I wreszcie ostatnia wada kont oszczędnościowych, niskie oprocentowanie. Jak wcześniej wspominano, jest ono bardzo często równe temu, które mają lokaty. Ale to nadal niewiele. Co więcej oprocentowanie na koncie oszczędnościowym może być zmienne. Również na naszą niekorzyść, jeśli drastycznie zmienią się warunki na rynkach finansowych…

Czy to się opłaca

Czy konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie? I tak i nie. Wszystko zależy od tego jak będziemy z niego korzystać… Jeżeli chcemy mieć bezpieczny produkt, który da nam spory margines swobody, to konto oszczędnościowe to idealny wybór. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie utrzymać dyscypliny finansowej, to powinniśmy inaczej oszczędzać nasze pieniądze. Zdecydowanie bezpieczniejsza będzie na przykład zwykła lokata.