Wypłaty odszkodowań komunikacyjnych z OC sprawcy są nagminnie zaniżane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w całym kraju. Ubezpieczyciele obliczają je na podstawie części zamiennych, wykorzystując najniższe dostępne stawki za robociznę czy zaniżając wartość pojazdów. Bywa, że kwota wypłaconego odszkodowania jest tak niska, że nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów naprawy. Wyjściem z sytuacji jest sprzedaż roszczeń do odszkodowania – warto poznać wady i zalety tego wyboru.
Zalety sprzedaży odszkodowania
Sprzedaż odszkodowania to potocznie cesja wierzytelności, a więc przekazania prawa do niej dla innej osoby czy instytucji. Firma odszkodowawcza XPRIME, która świadczy usługi odkupu odszkodowań jest zainteresowana zdarzeniami, do których doszło nie dawniej, niż do 3 lat wcześniej. Sprzedaż odszkodowania umożliwia otrzymanie pieniędzy do ręki, dzięki czemu można zyskać dodatkowe środki np. na naprawę samochodu czy każdy inny cel. Dodatkowym plusem są proste procedury oraz brak formalności – sprawę można załatwić bardzo szybko, nawet przez internet. Pojazd nie musi być naprawiony by otrzymać dopłatę, a nawet może zostać sprzedany. Po odkupieniu roszczenia to firma przejmująca prawa do odszkodowania będzie zajmowała się uzyskaniem wyższej kwoty od ubezpieczyciela, a sam poszkodowany nie musi się tym więcej martwić i tracić nerwów. Nie interesują go więc sprawy w sądzie, które może toczyć ubezpieczyciel z firmą kupującą roszczenia do odszkodowań – jest to spora wygoda.
Wady sprzedaży odszkodowania
Oczywiście sprzedaż roszczeń do odszkodowania nie jest złotym, idealnym środkiem bez wad. Należy liczyć się z tym, że takie rozwiązanie przyniesie mniejsze pieniądze niż gdyby sam poszkodowany walczył o dopłatę do odszkodowania. Nie jest jednak powiedziane, że samodzielne działanie bez pomocy prawnika przyniesie efekty. Należy również pamiętać, że uzyskana kwota jest traktowana nie jako odszkodowanie – zgodnie z prawem stanowi zysk, dlatego też podlega opodatkowaniu w wymiarze 18%. Na szczęście coraz większa ilość firm kupujących roszczenia do odszkodowania, bierze na siebie opłacenie tego podatku. Nie można też liczyć na to, że każdy rodzaj szkody zostanie chętnie odkupiony przez firmę. Analizowany jest kosztorys naprawy, decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania oraz inne okoliczności, które mogą mieć ostateczny wpływ na sprawę. Jeśli szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania są niewielkie lub kwota byłaby nieznacznie wyższa od wypłaconej, poszkodowany może nie uzyskać pomocy firmy kupującej roszczenia.