Przeniesienie się do nowego banku. Co z numerem konta?

Przeniesienie się do innego banku jest bardzo częstą sytuacją. Wynikać może ona z lepszej oferty, wzięcia kredytu lub większej funkcjonalności serwisu internetowego. Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się przy okazji chęci przenosin — jest to, o numer konta bankowego i czy powędruje ono z nami do innego banku. Jest to uzasadnione pytanie, gdyż zmiana rachunku w pracy, urzędzie skarbowym czy u kontrahentów może być dość problematyczna. Poniżej odpowiadamy na to pytanie i podajemy kilka przydatnych informacji na temat całego procesu.

Czy numer pozostaje ten sam?

Niestety nie. Przenoszenie numeru konta bankowego sprawia, że w nowym banku nadawany jest nam nowy numer konta. Jest to zasada obowiązująca we wszystkich bankach więc próżno szukać takich, które zaoferują taką możliwość. Wiele osób uważa, że przeniesienie konta z numerem jest tak samo proste, jak w przypadku operatorów telefonii komórkowej, lecz jest to niestety niemożliwe. Numery kont bankowych są przypisane ściśle w hierarchii bankowej i możemy dzięki temu poznawać po pierwszych cyfrach konta, jaki jest to bank.
W całej sytuacji pocieszające jest to, że banki maksymalnie ułatwiają nam całe przenosiny, zajmując się formalnościami, zleceniami stałymi czy poinformowaniem o nowym numerze konta inne instytucje.

Co z informowaniem o zmianie numeru?

Jeśli zdecydujemy się już przenieść numer konta do innego banku mamy dwie możliwości, aby poinformować wszystkie instytucje i osoby o zmianie. Pierwsza to samodzielne odwiedziny w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie czy w dziale kadr w zakładzie pracy. Jest to czasochłonne, ale mamy taką możliwość Drugim rozwiązaniem — znacznie szybsze i bardziej wygodne jest zlecenie tego bankowi. Każdy bank, który oferuje przeniesienie konta, oferuje też powiadomienie urzędów państwowych, zakładu pracy i opcjonalnie inne podmioty takie jak kontrahenci czy współpracownicy lub klienci.

Aby uruchomić ten proces, wystarczy jeden podpis na pełnomocnictwie podczas przenoszenia konta. Czas, jaki bank ma na poinformowanie o zmianie to 14 dni, ale warto upewnić się, czy przepisy nie zmieniły się, aby na czas otrzymać pensję lub zwrot.

Proces przenoszenia

Proces przenoszenia konta jest uproszczony i zajmuje zaledwie chwile. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, wystarczy wizyta w nowym banku i podpisanie dokumentów. Placówka zajmie się wszystkimi formalnościami takimi jak zamknięcie poprzedniego konta czy ustalenie terminów przelewów na nowym koncie. Po podpisaniu umowy z nowym bankiem możemy zacząć korzystać z nowego konta, nie martwiąc się o stare.

Czytaj Więcej