Wycena mieszkanie kluczem do otrzymania kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularny, ponieważ należy do najniżej oprocentowanych na rynku. Jego zabezpieczenie stanowi wartość nieruchomości, na jaką został zaciągnięty. Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza nie tylko sytuację finansową kredytobiorcy, ale również stan oraz wartość samej nieruchomości – od tego zależy wysokość pożyczki.

Wycena mieszkania przed otrzymaniem kredytu

Przed udzieleniem kredytu, pracownik banku może przeprowadzić wycenę mieszkania na podstawie metrażu oraz cen kształtujących się dla tego typu nieruchomości w okolicy. Zwykle bank zleca inspekcję nieruchomości, która ma stanowić potwierdzenie stanu nieruchomości – wykonuje ją wydelegowany do tego celu pracownik, który wcale nie jest rzeczoznawcą. Zazwyczaj ta metoda stosowana jest w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym, które jeszcze nie są wykończone i zamieszkałe, a więc określenie ich wartości jest stosunkowo proste.

Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę

Inną formą wyceny jest operat szacunkowy, tworzony przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego. Dokonuje on oględzin mieszkania i ma dostęp do cen transakcyjnych. Dzięki temu wycena mieszkania jest dokładniejsza i pod uwagę bierze nie tylko metraż mieszkania oraz podobne oferty z okolicy, ale także lokalizację, dostęp do komunikacji miejskiej, szkół czy standard wykończenia mieszkania oraz samego budynku, w którym jest ono zlokalizowane. Rzeczoznawca może zostać wysłany do mieszkania przez bank, jednak właściciel może również wybrać rzeczoznawcę samodzielnie. Ważne, by był on współpracujący z danym bankiem, ponieważ w innym przypadku wycena okaże się bezwartościowa i bank po prostu nie weźmie jej pod uwagę. Warto wybierać rzeczoznawców, którzy współpracują z kilkoma bankami – jest to najbardziej opłacalne wówczas, gdy wniosek o kredyt hipoteczny składany jest w kilku bankach.

Ile kosztuje wycena rzeczoznawcy?

Mimo, że bank zleca wycenę nieruchomości Poznań pod którą ma udzielić kredytu hipotecznego, to koszty musi pokryć właściciel. W końcu sama wycena nie zobowiązuje żadnej ze stron do podpisania umowy. W przypadku mieszkania wycena kosztuje średnio 400-600 złotych. Jeśli wycena obejmuje działkę lub dom jednorodzinny to koszty są wyższe i wynoszą od 800 do 1200 złotych. Z racji stosunkowo wysokich kosztów, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykonanie wyceny u rzeczoznawcy współpracującego z więcej niż jednym bankiem. Warto bowiem wnioskować o kredyt w więcej niż jednej placówce bankowej – w końcu każdy bank może zaoferować inne warunki i wysokość kredytu.