Gokarty profesjonalne coraz popularniejsze

Karting profesjonalny w Polsce powoli nabiera rozpędów. Jednak wciąż ten rodzaj motosportu zawodowego nie jest tak rozpowszechniony i popularny u nas jak  choćby we Włoszech czy też w Francji, Niemczech a nawet Czechach. Jest to sport bardzo drogi, wymaga dużych nakładów finansowych. Aby móc ścigać się zawodowo, mieć swój team, mechaników, trenerów, specjalistów trzeba mieć gruby portfel lub wsparcie sponsorów. Jednakże zawodnikiem profesjonalnym może stać się każdym z nas i nie ma górnej granicy wieku w którym trzeba by zacząć go uprawiać aby odnosić sukcesy ( w porównaniu do gimnastyki sportowej którą trzeba zacząć uprawiać już od najmłodszych lat). Po za wsparciem finansowym istotnym elementem jest przygotowanie fizyczne, mentalne oraz psychiczne.

Siły jakie działają na ciało podczas wchodzenia w zakrętu z dużymi prędkościami nie raz sięgają 2G, co w skali pół godzinnego lub godzinnego wyścigu bywa bardzo mocno meczące i obciążające dla nadgarstków, obręczy barkowej, mięśni karku,szyi oraz przedramion. Dlatego niezbędnym elementem do uzyskiwania dobrych wyników i ścigania się na wysokim poziomie są stałe ćwiczenia fizycznie skupiające się głównie na budowaniu wytrzymałości zarówno partii mięśniowych przytoczonych wcześniej jak i wydolności całego organizmu. Bez właściwego przygotowania fizycznego nie będziemy w stanie znieść całego dystansu wyścigowego.
Po za przygotowanie fizycznym trzeba również przygotować się mentalnie. Duża część amatorów nie ma pojęcia o tym jak istotnym czynnikiem do uzyskiwania wysokich wyników jest właściwie poukładana głowa. Poziom skupienia kierowców zawodowych jest ekstremalnie wysoki. Wyścigi gokartów na limicie wymagają niesamowitej koncentracji. Jazda po torze to nic innego jak odtwarzanie odpowiedniego toru jazdy oraz zachowań zawodnika (odpowiednie ruchy kierownicą, umiejętne i odpowiednia w czasie wciskanie pedałów hamulca, gazu).

Przygotowanie psychiczne odgrywa również swoją istotną rolę. Mocna psychika to nic innego jak wytrzymałość na presję ze strony innych zawodników. Jazda z zawodnikiem na ogonie wymaga niesamowitego opanowania swojego umysłu, przestawienia go w odpowiedni tryb , który pozwoli nam na skuteczne bronienie się przed napierającym przeciwnikiem jak i na utrzymaniu odpowiedniego tempa wyścigowego. To samo dotyczy się ataku na przeciwnika- trzeba wykazać się ogromnym opanowaniem, aby utrzymać się blisko za przeciwnikiem, jeździć bezbłędnie oraz czekać na odpowiedni moment w którym znajdzie się mała luka potrzebna do znalezienia się przed przeciwnikiem.
Wszystkie te czynniki składają się na sukces. Żaden z nich nie może zostać pominięty. Żaden sukces w świecie gokartowym, który jest niesamowicie wyrównany nie bierze się z przypadku- to są lata przygotowań, obycia się z maszyną na torze, treningów fizycznych, psychicznych oraz odpowiedniej mentalności oraz przede wszystkim- głodu zwycięstw, głodu adrenaliny i emocji.