Kieszonkowe wypłacane przelewem, czyli zalety konta dla dzieci i młodzieży

Dziewczynka korzysta z mobilnego konta dla dzieckaTradycyjne kieszonkowe w postaci gotówki stopniowo odchodzi do lamusa. W końcu jeśli dorośli coraz częściej uznają płatności kartą za najbezpieczniejsze i najwygodniejsze, to dlaczego ich pociechy miałyby z nich nie korzystać? Dowiedz się, jak założyć konto dla dziecka i co dzięki temu zyskacie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak założyć konto dla dziecka,
  • dlaczego warto założyć konto dla dzieci,
  • jak zastrzec kartę zgubioną przez dziecko.

Kieszonkowe to najlepszy sposób, by nauczyć dziecko odpowiedzialności i rozsądnego dysponowania pieniędzmi. W tym celu warto przekazywać dziecku niewielkie sumy na jego własne wydatki regularnie, na przykład raz w miesiącu. Zastanów się także nad nowoczesną formą dostarczania dziecku pieniędzy – zamień kieszonkowe na „kontowe”!

Konto dla dziecka – jak założyć, jak działa?

W Polsce konto może mieć nawet niemowlę. Wiek dziecka nie jest przeszkodą w posiadaniu rachunku, a jedynie wyznacznikiem tego, na jakich zasadach będzie zawarta umowa z bankiem. Powody otwarcia konta dziecku są różne: wyjazd zagraniczny, wygoda posługiwania się kartą debetową, edukacja ekonomiczna czy planowanie oszczędności. W zależności od tego, czego oczekujesz, możesz założyć rachunek osobisty albo oszczędnościowy. Umożliwia je coraz więcej banków, dlatego oferty różnią się między sobą. Zazwyczaj jednak za otwarcie i prowadzenie rachunku, a także używanie karty płatniczej dla dziecka czy korzystanie z bankomatu nie jest pobierana opłata. Banki traktują to jako inwestycję w przyszłość i dobrą metodę pozyskania klienta, który zostanie z nimi na wiele lat.

Rachunek na koncie osobistym lub oszczędnościowym może otworzyć osobie niepełnoletniej wyłącznie jej przedstawiciel prawny. Poniżej 13. roku życia konto dla dziecka ma znacznie ograniczone funkcje i jest zazwyczaj powiązane z rachunkiem rodzica. Pozwala na wpłaty, które dzięki oprocentowaniu pomnażają kapitał – dziecko będzie mogło wykorzystać pieniądze w przyszłości. Jeśli Twoja pociecha ma więcej niż 13 lat, możesz już założyć jej konto na warunkach bardziej zbliżonych do tych, z którymi masz do czynienia na własnym rachunku. Gdy dziecko skończy 13 lat, zyska dostęp do niektórych funkcji, na przykład bankowości internetowej, a kiedy uzyska pełnoletność – przejmie pełne prawo do dysponowania kontem i kartą bankomatową, które od tej pory będą w pełni jego własnością.

Konto bankowe i karta płatnicza dla dziecka – zalety

Niegdyś dzieci uczyły się o finansach jedynie z książek i gier planszowych opartych na dokonywaniu transakcji gotówkowych. Dzisiaj, kiedy płatności kartą stały się codziennością, warto zadbać o bardziej nowoczesne metody nauki. Wyjaśnij dziecku, jak korzystać z bankomatu, wykonywać przelewy i płacić kartą. Najlepszą metodą nauki w praktyce będzie właśnie założenie konta dla dziecka! Oprócz funkcji edukacyjnej wśród jego największych zalet można wymienić jeszcze kilka cech.

  • Wygoda – Twoja pociecha może dokonać drobnych zakupów za pomocą karty płatniczej dla dziecka nawet wtedy, kiedy Ty nie masz akurat gotówki lub nie możesz mu jej przekazać (na przykład dziecko jest na koloniach).
  • Kontrola nad wydatkami – jako rodzic masz możliwość przejrzenia transakcji dokonywanych kartą płatniczą.
  • Bezpieczeństwo – na konto dla dziecka możesz nałożyć dodatkowe ograniczenia, dzięki którym Twoja pociecha nie będzie mogła przekroczyć limitu transakcji dziennych; dodatkowo niektóre banki oferują opcję zabezpieczenia środków w postaci obowiązkowej akceptacji transakcji internetowych przez rodzica (za pomocą Twojego konta).
  • Niskie koszty prowadzenia rachunku – brak opłat za prowadzenie, posiadanie karty itp.

Karta bankomatowa dla dziecka – co zrobić, gdy się zgubi?

Zgubienie karty bankomatowej może zdarzyć się każdemu – tym bardziej dziecku, które dopiero uczy się odpowiedzialności za swoje rzeczy. Dlatego koniecznie wytłumacz najmłodszemu członkowi rodziny, że jeśli tylko zauważy jej brak, musi jak najszybciej Ci o tym powiedzieć. Spokojnie wytłumacz mu, że niezbędne jest zastrzeżenie karty, aby nikt nie mógł skorzystać z Waszych pieniędzy.

Aby szybko i łatwo zgłosić utratę karty, skorzystaj z bezpiecznego Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, stworzonego przez Związek Banków Polskich. Dlaczego akurat ten sposób? Ponieważ nie musisz pamiętać numeru do infolinii banku, w którym Twoje dziecko ma konto, ani mieć dostępu do internetu, aby zastrzec kartę online. Wystarczy, że zadzwonisz pod łatwy do zapamiętania numer 828 828 828 i zgłosisz dyspozytorowi swój problem – natychmiast otrzymasz pomoc dzięki połączeniu z odpowiednią placówką bankową.

Nauka gospodarowania pieniędzmi to jedna z najważniejszych lekcji, jakie możesz przekazać swojemu synowi lub córce. Zdecyduj się na konto dla dziecka i kieszonkowe bez gotówki!