Jeszcze do niedawna posiadanie w mieszkaniu a nawet w domu własnej sauny wydawało się całkowicie nieprawdopodobne. Tymczasem rynek oferuje gotowe konstrukcje i dość niewielkim nakładem kosztów zakupu i kosztów eksploatacyjnych można stać się właścicielem maleńkiej, ale własnej sauny. Gdy dysponujemy większą powierzchnią i możliwościami finansowymi saunę, a właściwie jej cześć drewnianą możemy wykonać samodzielnie czy zlecić jej wykonanie profesjonalistom z Saunahome.
Drewniana konstrukcja sauny
Decydując się na budowę własnej sauny należy pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu konstrukcji jest wybór drewna na boazerię sauny. Powinny to być wyłącznie gatunki iglaste klasy A oraz A plus charakteryzujące się specjalnym, saunowym profilem o długim piórze. Według specjalistów tematu najlepszym drewnem do wykonania boazerii sauny jest świerk skandynawski. Opcjonalnie może to być osika, zawsze jednak powinny to być możliwie najlepsze gatunki i egzemplarze danego drewna. Tym bardziej, że sauna jest naprawdę niewielkim pomieszczeniem i ilość drewna koniecznego do wykonania konstrukcji jest również znikoma. Dlatego warto pokusić się o materiał w najlepszym gatunku.
Do konstrukcji sauny może także zastosować sosnę bezsęczną, pod warunkiem, że na deskach nie będzie śladów żywicy, gdy w trakcie eksploatacji na którymś fragmencie pojawi się jednak żywica, wówczas należy całą saunę rozebrać i wymienić deski z żywicą na inne. Jako boazeria do sauny doskonale sprawdzi się również cedr. To stosunkowo drogi surowiec, jednak jego uroda i wielobarwność wynagrodzi poniesione koszty. Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie egzotycznego drewna afrykańskiego, ono także pięknie się prezentuje i przyciąga wzrok oryginalnością.
W saunie powinno przyjemnie pachnieć
Ważnym aspektem użytkowania sauny jest zapach, który powinno się umieć łatwo określić jako leśny. Aby osiągnąć takie wrażenia zapachowe teoretycznie powinien wystarczyć sam budulec, czyli drewno, które z czasem, na skutek wilgoci i temperatury wewnątrz pomieszczenia powinno wydzielać piękny, kojarzący się z lasem zapach. Z tego powodu dobrym wyborem budulca jest świerk skandynawski, który posiada charakterystyczny i dość intensywny zapach pojawiający się w trakcie sesji w saunie. Zapach lasu można oczywiście „przynieść” do sauny każdorazowo w postaci leśnych witek, gałązek czy liści. Wymaga to jednak nieco więcej zaangażowania.
Korzystanie z sauny dostarcza wiele przyjemności, a korzystanie z niej na każde życzenie to ogromny komfort.