Poznaj 3 najlepsze sposoby na pozbycie się swoich starych książek

Każdy z nas ma na półkach książki, które otrzymał w prezencie i które kompletnie nie trafiły w nasze gusta, są takie, które przeczytaliśmy tyle razy, że nie mamy zamiaru do nich wracać lub okazały się tak podłą literaturą, że na myśl o powracaniu do nich przechodzą nas dreszcze. Są na szczęście lepsze sposoby na pozbycie się ich z domu, niż wyrzucanie na śmietnik.

Sposób pierwszy: podarowanie książek

Nie brakuje wokół nas zarówno instytucji, jak i inicjatyw, które chętnie skorzystałyby z możliwości pozyskania książek całkiem za darmo – nawet tych niechcianych. Co dla jednych jest niepotrzebne i nietrafiające w gusta, dla innych może być spełnieniem czytelniczych marzeń. W okolicy z pewnością znajdzie się miejska czy instytucjonalna biblioteka, dom opieki społecznej, świetlica środowiskowa, dom kultury czy inne instytucje pożytku publicznego, posiadające zwykle bardzo ograniczone środki na zakup materiałów, w tym właśnie książek. Zawsze możesz również popytać po rodzinie, czy ktoś nie zechciałby od ciebie wziąć taką czy inną pozycję.

Sposób drugi: wymiana książek

Co jakiś czas  z inicjatywy czy to biblioteki, czy to najróżniejszych organizacji pojawia się możliwość przyniesienia swoich własnych książek i wymienienia je z innymi uczestnikami przedsięwzięcia, którzy przynieśli swoje propozycje. Dzięki temu można upolować naprawdę ciekawe pozycje literackie, o które byłoby ciężko na przykład w bibliotekach czy w księgarniach. Największym hitem w takich przypadkach pozostają jednak te najpopularniejsze książki.

Sposób trzeci: sprzedanie książek

Mało kto pamięta, że w starodawnych, ale wciąż działających antykwariatach można nie tylko kupić, ale również sprzedać książki, o ile nie są podręcznikami. W przypadku antykwariatów cena nie będzie jednak zbyt wysoka. Możesz również spróbować szczęścia wystawiając książki na sprzedać poprzez media społecznościowe czy platformę Allegro. Podstawą takich działań jest wykonanie ostrych, rzeczywistych zdjęć i dokładne opisy z adnotacją, że wyprzedawana jest domowa biblioteczka – tak na wszelki wypadek, aby oddzielić się od całej reszty wielkich firm. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie aukcji internetowych, książki możesz również oddać do skupu online, który prowadzony jest przez antykwariat-amicus.pl. W nich jednak nie ma co liczyć na wysokie ceny. Plusy? Możesz tu często sprzedać również podręczniki szkolne. Sprawdzaj również informacje związane z kiermaszami książek, to również świetna okazja do pozbycia się swoich zbiorów w całkiem niezłych cenach.