Dzisiejsze budownictwo stawia przede wszystkim na ekonomię. Nowoczesne technologie zapewniając minimalizację kosztów eksploatacji, zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i domów jednorodzinnych, dbają o środowisko naturalne. Jednym z nowoczesnych i coraz bardziej popularnych rozwiązań jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja w domach energooszczędnych nie działa, ponieważ opiera się na różnicy ciśnień, wywołanej nieszczelnymi oknami i drzwiami. Wymusza też wietrzenie pomieszczeń, które je wychładza.
Rekuperacja – nowoczesna forma wentylacji
Rekuperacja to nowoczesna forma mechanicznej wentylacji budynku. Jej idea, polega na zastosowaniu systemu kanałów, dzięki którym powietrze z zewnątrz jest ogrzewane powietrzem wywiewanym. Ogranicza to straty ciepła, a tym samym koszty ogrzewania. Ponadto, zastosowanie odpowiednich filtrów sprawia, że powietrze wprowadzane do pomieszczenia jest wolne od zanieczyszczeń, pyłów, roztoczy i kurzu. Ta funkcja rekuperacji sprawdza się szczególnie w zanieczyszczonych smogiem miastach, ale też w domach alergików.
Dzięki mechanicznej wentylacji możliwa jest budowa coraz bardziej energooszczędnych, szczelnych domów, nie ryzykując zawilgocenia pomieszczeń. System jest wyposażony w odpowiednie czujniki, które włączają się samoczynnie, kiedy poziom wilgoci przekroczy optymalny poziom. Kanały mogą być rozprowadzone do każdego pomieszczenia, neutralizując zapachy z kuchni, łazienki czy toalety.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – elementy systemu
Podstawowym elementem całego systemu jest wymiennik ciepła. Jest on dostępny w trzech wariantach: krzyżowym, krzyżowo-przeciwprądowym i obrotowym. Najwyższą wydajność odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza i odprowadzenie wilgoci zapewnia wymiennik obrotowy, bo aż 90%, umożliwia też schłodzenie powietrza pełniąc funkcję klimatyzatora. Wysoką sprawnością odzysku ciepła charakteryzują się też wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe. Są cichsze od obrotowych, tańsze i nie wymagają doprowadzenia dodatkowej energii do napędu rotora.
Decydując się na rekuperację trzeba podjąć decyzję o wyborze systemu wentylacji. Przewody elastyczne są ekonomicznym i szybkim w montażu wyborem. Zajmują jednak dużo miejsca, są głośne, najmniej trwałe i trudne do oczyszczenia. Przewody półplastyczne mają pod tym względem dużo lepsze właściwości, ale tak jak poprzednie, są trudne do regulacji i rewizji. Najbardziej trwałym i praktycznym jest system przewodów sztywnych. Można je łatwo zamaskować, ich oczyszczenie i rewizja nie sprawiają problemów, jednak pracochłonność jej montażu generuje wyższą cenę.