Skład DTP – podstawowe zasady przygotowania tekstów do druku

Termin DTP oznacza wszystkie czynności, które należy wykonać przed tym, jak gotowy materiał okaże się w formie druku. Przygotowanie DTP polega na komputerowym opracowaniu materiałów i przygotowaniem ich do druku za pomocą specjalistycznych maszyn poligraficznych. Proces ten ewoluuje na przestrzeni wielu lat, wraz z rozwojem technologii. Aktualnie większość elementów wykonuje się komputerowo.

Co wchodzi w skład DTP?

DTP jest pojęciem bardzo szerokim. W jego skład wchodzi:

  • wprowadzenie teksty i obrazu do programu komputerowego,
  • korekta,
  • ułożenie stron w odpowiedni sposób,
  • wprowadzenie informacji dla drukarza,
  • zapisanie pliku w odpowiednim formacie

Całe spektrum tych czynności sprawia, że materiał trafia w formie cyfrowej do drukarni, w której można przełożyć go na papier.

Od czego zaczyna się DTP?

Dostając tekst, w pierwszej kolejności należy wprowadzić korekty i opracować grafikę. Powinny one pasować do wybranego formatu, w którym będzie drukowany materiał. Ponadto należy na tym etapie dopilnować wszystkich detali, takich jak ustawienia czcionki, wielkość tekstu, wielkość marginesów i numerowanie stron. W zależności od formatu ustawia się ilość łamów i wielkość spadów, co jest bardzo ważne dla ostatecznego wyglądu publikacji. Następnie trzeba dobrze ustawić ustawienia kolorów, które później będą widoczne na wydruku. Trzeba wziąć pod uwagę, że różne kolory mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, na jakim papierze zostaną wydrukowane.

Strona wzorcowa, jako element DTP

Drukując dowolny materiał, warto skorzystać z możliwości ustawienia strony wzorcowej. Umożliwia ona ustalenie stałych, powtarzających się na każdej stronie elementów, takich jak grafika lub styl numerowania. Jest to istotny element niezależnie od tego, czy opracowuje się książki, ulotki, katalogi reklamowe czy dowolne broszury.

Detale, o które należy zadbać podczas opracowywania tekstu

Mogłoby się wydawać, że opracowanie tekstu nie jest niczym trudnym i nie można popełnić tu błędów, jest to jednak mylne przekonanie, a błędów można popełnić co najmniej kilka. Może to być źle ustawione formatowanie tekstu, nieodpowiednio dobrane marginesy albo złe ustawienie tekstu w stosunku do grafiki. Ten ostatni błąd jest często popełniany, a znacząco zmniejsza to czytelność całego projektu. Na końcu trzeba pamiętać, aby zapisać plik w odpowiednim formacie, jakim jest PDF.

Więcej informacji o składzie DTP dowiesz się ze strony firmy, która się w tym specjalizuje – Grafpa.