Tropikalne wyjazdy

Tropikalne wyjazdy są czymś wyjątkowym. Gorący klimat, przepiękne plaże, inne kultury, kuchnie i języki. Do tego dołącza inne środowisko naturalne – w tym środowisko mikrobiologiczne. W trakcie wyjazdów do odległych krajów świata jesteśmy narażeni na wiele czynników chorobotwórczych, do których to nie jesteśmy przystosowani i które w naszych warunkach leczniczych są słabo znane. Jak zabezpieczyć się przed wymarzonym wyjazdem? Na celownik bierzemy Indonezję i niezwykle popularne ostatnio Bali!

Przygotowanie medyczne do wyjazdu w tropiki

Indonezja leży w sferze klimatu tropikalnego. W tamtejszych warunkach występuje wiele czynników zakaźnych, które nie są obecne w naszej strefie klimatycznej, wskazać trzeba przede wszystkim na:

  • Malarię
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • Tyfus plamisty
  • Japońskie zapalenie mózgu

Działania profilaktyczne należy rozpocząć jak najwcześniej można przed wyjazdem. Dla wykonania szczepień proponowanych w ramach medycyny podróży potrzebować niekiedy będziemy nawet do 3 miesięcy, co przy nagłym planowaniu wyjazdu nie zawsze jest dostępne. Dlatego też zawczasu należy pomyśleć o szczepieniach podstawowych, takich jak:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • DTP – błonica, tężec, krztusiec
  • Polio i MMR (odra, świnka, różyczka)
  • Szczepienie przeciwko grypie

W profilaktyce kierunkowej na lokalne czynniki zakaźne należy rozważyć szczepienie na tyfus plamisty, japońskie zapalenie mózgu oraz WZW typu A. Tutaj wystarczy okres max. 2 miesięcy na dokładne przygotowanie. W poradni medycyny podróży uzyskamy również receptę na profilaktykę przeciwko zarażeniu Zarodźcem sierpowatym – czyli malarią. Polega ona na stosowaniu przed wyjazdem i w trakcie wyjazdu doustnej profilaktyki preparatami Atowakwonu i Proguanilu (Malarone). Oprócz tego na miejscu trzeba pamiętać o stosowaniu repelentów (najlepiej zawierających DTT) oraz częstym myciu rąk i spożywaniu tylko wody butelkowanej.

Przed wyjazdem na Sumatrę, Bali, czy też Borneo koniecznie pamiętajmy o swoim zdrowiu. Profilaktyka chorób zakaźnych pozwoli spędzić miło wczasy i zachować tylko dobre wspomnienia w dalekiego wyjazdu!

Więcej informacji na temat wycieczek do Indonezji znajdziesz na stronie https://duabenua.com/pl/