Jak wygląda wycena nieruchomości i kto może ją przeprowadzić?

Każda osoba, która zamierza sprzedać nieruchomość, powinna określić kwotę, jaką chciałaby dostać za dany przedmiot sprzedaży. Oczywiście, może sama ustalić taką cenę. Jednak trzeba wziąć pod uwagę realia obecnego rynku i nie pozwolić, aby nasze emocje bądź sentymentalne traktowanie domu lub mieszkania miały wpływ na decyzję dotyczącą ceny.

Kiedy wycena indywidualna nie wystarczy?

Jeśli zakup nieruchomości odbywa się z pomocą banku (kredyt hipoteczny), placówka udzielająca kredytu zleca uprawnionemu rzeczoznawcy taką wycenę. Osoba taka w imieniu banku sprawdza dokładnie wszelkie aspekty mające wpływ na wartość nieruchomości po czym ustala kwotę, za jaką można sprzedać daną nieruchomość. 

Sprzedając dom, mieszkanie lub działkę za pośrednictwem biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami również spotkamy się ze skorzystaniem z usług takiego specjalisty. Koszt usługi wyceny jest różny i zależny od rodzaju  i wielkości nieruchomości. Kwota ta może wynosić od 150 zł nawet do 1500 zł.

Czy warto zawyżać lub zaniżać cenę sprzedawanej nieruchomości?

Cena nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać powinna być taka, jaką narzuca rynek. Nie warto ani zaniżać, ani tym bardziej zawyżać kwoty. Zawyżanie odstraszy potencjalnych klientów. Nie zapominajmy również o tym, że zainteresowany kupiec ma prawo sam wynająć rzeczoznawcę. Jeśli ten określi cenę jako dużo niższą, właściciel wyjdzie na oszusta, który próbuje naciągnąć klienta. Jeśli natomiast zaniżymy kwotę, będziemy mieli sporo chętnych do obejrzenia nieruchomości, jednak później trudno będzie zainteresowanym wytłumaczyć, że powinniśmy dostać więcej. Stracimy tym samym sporą sumę pieniędzy. Pytanie tylko, po co?

Jak wygląda proces wyceny nieruchomości?

Na początek należy zapoznać się z nieruchomością. Ma to na celu określenie wszelkich walorów, które będą miały wpływ na ostateczną cenę. Zapoznanie się z nieruchomością wymaga przeanalizowania dokumentacji dotyczącej między innymi zabudowy nieruchomości, potencjału inwestycyjnego nieruchomości, sytuacji prawnej nieruchomości oraz generowanego przez nieruchomość przychodu. Następnie należy wykonać osobistą wizytację, podczas której określamy jaki jest stan techniczny budynku oraz co oferuje okolica.

Następnym krokiem jest analiza rynku. Należy zorientować się w cenach podobnych nieruchomości

Kiedy już znamy wszelkie czynniki wpływające na cenę oraz zapoznaliśmy się z rynkiem nieruchomości, możemy przystąpić do wstępnego określenia ceny. Na tym etapie okaże się, czy wszystkie dokumenty niezbędne do ostatecznej wyceny zostały dostarczone. Kiedy już wszystko mamy gotowe a właściciel zgodzi się na wstępną kwotę, przechodzimy do sporządzania wyceny w formie ostatecznej.

Opracowanie:
ABA Biuro Nieruchomości