Jak szybko sprzedać dom z kredytem hipotecznym w Koninie?

Czy sprzedaż nieruchomości z kredytem jest możliwa?

Wiele osób zastanawia się czy sprzedaż nieruchomości posiadającej obciążoną hipotekę jest możliwa i czy nie jest to związane z dużym ryzykiem. Transakcja wymaga rzecz jasna nieco innego podejścia pod kątem formalnym, natomiast niespłacony kredyt hipoteczny w żadnym wypadku takiej sprzeda Cię nie dyskwalifikuje.

Szybka sprzedaż domu – jak powinniśmy przygotować naszą ofertę?

Domy stanowią specyficzną grupę nieruchomości dostępnych na rynku. Ich sprzedaż w dużej mierze uzależniona jest od wielu parametrów takich jak wielkość działki, powierzchnia domu, rok budowy, a także zastosowana technologia. Najważniejsze kryterium to jednak cena. Warto zatem zadbać, aby cena, za jaka wystawimy naszą nieruchomość wpisywała się w sytuację panująca obecnie na rynku. Jeżeli przeszacujemy wartość możemy męczyć się ze sprzedażą nawet wiele miesięcy, zatem jest to proces do którego powinniśmy podejść z dużą ostrożnością i uwagą.

Kolejny aspekt dotyczy wizualnej prezentacji naszej oferty. Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio przygotować naszą nieruchomość. Dobrze pochować rzeczy osobiste, zakupić kilka dodatków kolorystycznych, które ociepla wizerunek wnętrza, warto przynieść także świeże kwiaty. W pierwszej kolejności dom musimy przygotować do zdjęć, aby oferta w Internecie wyglądała zachęcająco. Zdjęcia powinniśmy wykonywać w trakcie dnia, tak aby wnętrza były najlepiej doświetlone. Ważny jest również opis, który mamy zamiar zamieścić na portalach, powinien w jak najlepszy sposób opowiedzieć o naszej nieruchomości z uwzględnieniem lokalizacji, liczby pokoi i wyposażenia. Aby dotrzeć do jak największej grupy zainteresowanych powinniśmy także zadbać o dobry marketing, wstawić ogłoszenie na kilka portali oraz w mediach społecznościowych.

Dla niektórych cała procedura może wydać się bardzo skomplikowana, dlatego jeżeli zależy nam na ofercie dobrej jakości najlepszym rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości ABA, które profesjonalnie zajmie się szybką sprzedażą naszego domu.

Jak przygotować się formalnie?

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do banku, który udzielił kredytu i dokładnie dowiedzieć się czy i na jakich warunkach wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki. Na potwierdzenie tego powinniśmy otrzymać odpowiedni dokument. Powinna znajdować się tam również informacja o aktualnej kwocie pozostałej do spłaty, a także numer konta, na który należy przelać środki aby zamknąć kredyt. Dokument ten jest obligatoryjny przy podpisaniu aktu notarialnego

Jak wygląda finalizacja transakcji?

To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to sprzedaż domu w kwocie, która przewyższa wartość aktualnego zadłużenia, w przeciwnym razie będziemy musieli pokryć brakujące środki z własnej kieszeni. Jeżeli kwota kredytu jest mniejsza to podczas aktu notarialnego osoba kupująca dokonuje w pierwszej kolejności przelewu na rachunek techniczny, a następnie pozostała kwota trafia na rachunek sprzedającego. Po całej transakcji sprzedający powinien udać się do banku aby uzyskać potwierdzenie, że kredyt został spłacony oraz odebrać zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Zaświadczenie to musi zostać przekazane nowemu właścicielowi, który przy jego pomocy dokona w sądzie wykreślenia hipoteki.