Historia architektury w Poznaniu

Każdego roku tysiące podróżnych, nie tylko z Polski, ale także z terytorium Europy, odwiedza Poznań. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem miasto pełne ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. W dużej mierze jest to zaleta architektury miasta, w którym na każdym kroku znajdziemy budynek reprezentujący konkretny styl w sztuce. Oto przekrój najważniejszych zabytków, które przybliżą nam nieco ciekawą historię architektury w Poznaniu.

Średniowiecze

Położony na niewielkiej wyspie, jest on najstarszym obszarem Poznania. Znajdziemy tam Bazylikę Archikatedralną, która jest jedną z najstarszych świątyni w Polsce. Skonstruowana w stylu gotyckim w XIII wieku, obecnie doskonale zachowana. Na wyspie znajdziemy kolejną, średniowieczną świątynię, kościół Najświętszej Marii Panny, która powstała pod koniec epoki Średniowiecza.

Renesans

Najlepszym przedstawicielem epoki Odrodzenia w Poznaniu, jest bez wątpienia tamtejszy ratusz. Budynek charakteryzuje się ciekawą loggią, bogato zdobiona, posiadającą aż trzy kondygnacje. Dużą ozdobą ratusza są płaskorzeźby, przedstawiające alegorię siedmiu cnót kobiecych. Największą atrakcją tego renesansowego budynku są mechaniczne koziołki, które codziennie w południe trykają w rytm wygrywanej melodii.

Barok

Ta szalenie zdobna epoka zostawiła spory ślad w Poznaniu. Ciekawym przykładem tego stylu jest Pałac Działyńskich, którego barwna elewacja do dzisiaj cieszy oko osób spacerujących po Starym Rynku. Z Kolie Kościół franciszkanów usytuowany na Górze Przemysława, stanowi idealny przykład barokowej architektury sakralnej. Szczególnie warto zajrzeć do wnętrza kościoła, gdzie znajdziemy ciekawe przykłady barokowych dekoracji ściennych.

Klasycyzm

Wiek XVIII to czas bardzo burzliwy dla Polski, architektura tego okresu jednak jest bardzo stonowana. Najlepszym przykładem klasycystycznego budynku w Poznaniu jest Odwach, współcześnie pełniący funkcję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Budynek na przedniej elewacji posiada ganek, zdobiony symetrycznie ustawionymi ryzalitami. Poza tym całość podtrzymywana jest przez rząd czterech kolumn, zaprojektowanych w stylu toskańskim.

Kliknij Tutaj i zobacz jak wygląda obecna architektura w Poznaniu.