Jak dobrać firanki do stylu wnętrza?

Jednym z etapów wykańczania wnętrz jest aranżacja okna. Służy ono przede wszystkim rozjaśnieniu pomieszczenia, często też jest furtką do pięknych widoków. Przy oknie można czytać książki czy delektować się herbatą. Wielu jednak nie ma pomysłu jak je wykończyć, szczególnie jeśli chodzi o dobór firanek.

Do czego służą firanki?

Wielu wbrew pozorom nie zna prawdziwego przeznaczenia firanek, często są mylone z zasłonami, a pojęcia te są używane naprzemiennie. Firany to ozdobne osłony na okno, wykonane zwykle z jasnych, lekko prześwitujących materiałów. Firanki tworzy się głównie z koronki lub batystu. Według innego podziału wymienia się natomiast firany żakardowe, z woalu, z organzy czy tiulu.

Zależnie od materiału, każdy rodzaj firanki wymaga innego traktowania – mowa tu przede wszystkim o sposobie prania. Ma to duże znaczenie dla żywotności osłon, warto zatem przy pielęgnacji produktu postępować ściśle według zaleceń producenta. Co ciekawe, firanki mogą chronić pomieszczenie przed nalotem owadów, dobrze też sprawdzają się do blokowania kurzu nadlatującego od strony ulicy.

Jak dobrać firanki, by pasowały do wnętrza?

Urządzanie przestrzeni możliwe jest na ogromną ilość sposobów i zależy tylko od upodobań domowników. Niektórzy w tym zadaniu kierują się modą, inni własnym gustem i wizją. W każdym przypadku dobór odpowiedniej firanki może bardzo wzbogacić wnętrze pod względem estetycznym. Aby firanki pasowały do obecnych w pokoju ozdób, warto się zastanowić jaki styl dominuje w domu czy mieszkaniu. Dobrze też wyglądają, kiedy się je opasuje kolorystycznie do zasłon.

Podczas wybierania firanek do wnętrz, trzeba zwrócić uwagę na ich kolor, krój, fakturę, a nawet długość całkowitą. Należy też sprawdzić, w jaki sposób powinny być zawieszone i czy karnisze w domu są do tego przystosowane. Często spotyka się dobieranie firanek do koloru kanapy czy foteli. Mogą też być uzupełnieniem dodatków drobniejszych, jak wazony czy figurki. Firanki można dopasować do koloru ściany albo mogą być całkiem różne od stylistyki pomieszczenia, nadając mu nietypowy charakter.

Jakie firanki są popularne?

Obecnie najczęściej wybierane są firanki białe i lekkie, półprześwitujące i luźno opadające w dół. Zwykle też sięgają aż do podłogi, nawet lekko na nią nachodząc. Taki styl pasuje między innymi do wnętrz przytulnych, ale nowoczesnych czy z nutką glamour.

Do dekoracji okiennej wybiera się równie często firanki o odcieniach pastelowych, które łagodnie zdobią okno i są spójne z otoczeniem. Idealnie sprawdzają się do wnętrz utrzymanych w takiej samej kolorystyce, przykładowo w stylu prowansalskim. Takie łagodne barwy pasują też do stonowanej sypialni i pomagają w wyciszeniu i odpoczynku.

Dowiedz się Więcej