Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez biuro nieruchomości?

Gdy już zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania poprzez biuro nieruchomości, rozpoczyna się czasem niekrótki i wieloetapowy proces. Różne biura działają nieco inaczej ale główna zasada i działania takiej sprzedaży są takie same. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat sprzedaży mieszkania przez pośrednika nieruchomości oraz odkrywamy zasady ich działania.

Umowa otwarta czy zamknięta ?

Proces sprzedaży rozpoczyna się od wyboru umowy, jaką zwiążemy się z biurem. To od niej głównie zależą dalsze działania w celu zbycia nieruchomości. Umowy otwarte możemy podpisać z wieloma biurami, są dużo tańsze, ale w zamian otrzymujemy znacznie mniej. Taki wybór jest dobry, gdy posiadamy atrakcyjną nieruchomość gotową do sprzedaży i zależy nam jedynie na rozgłosie. Jeśli chcemy natomiast odpowiednio przygotować i rozreklamować naszą ofertę i osiągnąć jak najlepszą cenę warto wybrać umowę zamkniętą i działać znacznie intensywniej z jednym biurem.

Umowa otwarta

Po podpisaniu umowy otwartej z jednym lub kilkoma biurami firmy tworzą specjalne ogłoszenie i oferta i umieszczają ją na swoich stronach oraz portalach w internecie. Taka oferta zawiera zdjęcia, dane mieszkania oraz cenę. Działania firm polegają głównie na rozpropagowaniu ogłoszenia i dotarciu do jak największej ilości potencjalnych klientów. Biuro nieruchomości oferuje także nasze mieszkanie swoim klientom, którzy przyjdą i będą zainteresowani kupnem podobnego mieszkania. Po znalezieniu kupca biura takie oferuje jeszcze pomoc prawną i notariusza. Na tym zazwyczaj kończy się ich rola, gdyż 2% lub 3% prowizji nie zachęca do większego wysiłku biur.

Umowa zamknięta

Przy umowie zamkniętej biuro otrzymuje wyłączność na sprzedaż mieszkania, kilkuprocentową prowizję a jego starania są bardzo zaawansowane. Firmy oferują w takim przypadku wiele sposobów na korzystną sprzedaż mieszkania. Pierwszą z nich jest przygotowanie nieruchomości. Zajmują się one sprzątaniem oraz odpowiednią dekoracją mieszkania, aby wyglądało jak najlepiej. To wbrew pozorom trudna sztuka. Home Staging pozwala odmienić wnętrze nie do poznania i osiągnąć znacznie lepszą cenę.

Kolejnym działaniem, które oferuje firma to sesja fotograficzna. Jasne wyraźne i profesjonalne zdjęcia w ogłoszeniu zachęcają do przeczytania oferty dużo bardziej niż ciemne i krzywe – nawet jeśli są to dwa identyczne mieszkania. Kolejnym krokiem do sprzedaży jest szeroka promocja ogłoszenia w mediach społecznościowych, internecie czy gazetach. Firmy również dzwonią do potencjalnych klientów i oferują mieszkanie. Po znalezieniu kupca zapewniana jest rozszerzona pomoc prawna. Oprócz notariusza firmy sprzedające mieszkanie mogą zaproponować sprawdzenie stanu prawnego lub obsługę procesu w imieniu klienta.

TOP 3 konińskie biura nieruchomości specjalizujące się w sprzedaży mieszkań:

 • ABA NIERUCHOMOŚCI
  Adres: ul. Noskowskiego 1A/128, 62-510 Konin
  Telefon: +48 605 430 225
  E-mail: [email protected]
 • ARENDA
  Adres: ul. Stanisława Wiechowicza 4, 62-510 Konin
  Telefon: 63 242 05 49
  E-mail: [email protected]
 • Biuro Nieruchomości Invicus
  Adres: ul. Chopina 23 c, 62-510 Konin
  Telefon: 63 246 74 44
  E-mail: [email protected]