O czym musimy pamiętać, zanim sprzedamy dom? Poradnik

Sprzedaż domu to poważne wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie jest najmłodszy, albo duży. Zwykle chcąc sprzedać szybko i skutecznie dom musimy przebić się z ofertą budowy nowego domu, skrojonego na wymiar, dostosowanego wielkością do potrzeb inwestora, jak również budowanego nowymi technologiami, czyli zapewne tańszego zarówno w budowie, jak i podczas przyszłego funkcjonowania.

Zdecyduj czy chcesz sprzedać

Rozpoczęcie procesu sprzedaży należy rozpocząć od pozbawienia się wielu sentymentów, co nie jest łatwe. Zwykle sprzedajemy dom, z którym nas łączy wiele wspomnień związanych z naszym życiem osobistym. Może to przeszkadzać przy sprzedaży domu, gdyż może powodować zawyżanie ceny i psychiczną, podświadomą barierę niechęci do kupujących, oglądających dom.

Ustalenie ceny nieruchomości

Drugim krokiem jest rzetelna ocena wartości domu. Warto wykorzystać w tym celu fachowców, rzeczoznawców, którzy w sposób rzetelny, bez emocji wycenią nieruchomość. Najlepszym opcją będzie skorzystanie z agencji nieruchomości ABA, która specjalizuje się w wycenach i sprzedaży domów. Częstym błędem sprzedających dom jest wystawienie zawyżonej ceny za nieruchomość, chociażby z powodu nie wzięcia pod uwagę ceny realnej tylko na przykład celów którym ma służyć sprzedaż. Nierealna cena może doprowadzić do wielokrotnego obniżania, a tym samym do wydłużania procesu sprzedaży.

Przygotowanie dokumentów

Wystawiając na sprzedaż dom należy przygotować i dokładnie sprawdzić dokumenty dotyczące domu, zwłaszcza własności, hipoteki oraz aktualnie obowiązującego prawa dotyczącego nabywania nieruchomości gruntowych.

Przygotowanie domu

Warto przygotować dom do sprzedaży, tzn wysprzątać, dokonać drobnych remontów, jak chociażby pomalowanie, usunięcie zbędnych sprzętów i bibelotów, tak by dom wyglądał schludnie i zachęcał kupującego do „meblowania w myślach” domu. Warto również pomyśleć o uporządkowaniu obejścia wokół domu, ogródka, sadu, itp.

Przygotowanie trafnej oferty

Następnym krokiem jest przygotowanie rzetelnego opisu oferty, wraz ze wszystkimi szczegółami, walorami, jak chociażby świetne sąsiedztwo. Ofertę należy wzbogacić dobrze zrobionymi zdjęciami. Następnie należy trafnie dobrać miejsca umieszczenia oferty oraz postarać się ją dobrze zareklamować, tak by była zachęcająca i widoczna. Polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty biur nieruchomości. Biuro też należy trafnie wybrać, biorąc od uwagę pozycjonowanie jego strony internetowej oraz sposób pracy pośrednika. W takim przypadku należy ustalić zakres i formy reklamy nieruchomości oraz dokładnie prześledzić umowę pośrednictwa.

Wizyty potencjalnych klientów

Podczas wizyt potencjalnych klientów należy pamiętać o spokojnym, rzetelnym pokazaniu domu, bez zbędnych emocji, spokojnej odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Wymaga to dużej dozy cierpliwości i kultury bycia, ale cel mamy jeden dobrze sprzedać dom.