Tłumaczenia symultaniczne – cennik

Z tłumaczeniami symultanicznymi spotykamy się najczęściej podczas większych spotkań, przy dużych grupach słuchaczy, gdzie mówiący nie wykonuje żadnych przerw na to, aby tłumacz mógł wykonać swoje zadanie.  To takich misji konieczne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu ani mówiący, ani osoba tłumacząca nie będzie zagłuszana. Cena za takie usługi związana jest z kilkoma czynnikami.

Po pierwsze: rodzaj ustnego przekładu

Tłumaczy symultanicznych najczęściej zaprasza się na konferencje czy sympozja, seminaria i prezentacje, ale z ich usług korzysta się również w przypadku prowadzenia rozmów. Cena będzie więc wynikać ze specyfiki spotkania oraz jej charakteru, a także stopnia zaawansowania rodzaju przekładu, jaki będzie potrzebny. Praca tłumacza symultanicznego jest trudna oraz ogromnie stresująca, wymagająca również sporej koncentracji – tłumacz jednocześnie tłumaczy i słucha dalszej części wypowiedzi oratora. To sprawia, że nawet do obsługi jednego spotkania czy jednej grupy konieczne jest wynajęcie dwóch tłumaczy, zmieniających się rolami średnio co dwadzieścia do trzydziestu minut.

Koszty dodatkowe

Firmy oferujące usługi tłumaczy symultanicznych są zmuszeni ponosić dodatkowe koszty, związane z wyposażeniem: mikrofony, kabiny czy słuchawki. Już sam ten fakt sprawia, że godzina pracy tłumacza symultanicznego musi być droższa od tradycyjnych usług tego typu. Samych specjalistów o tak wąskich specjalizacjach nie ma zbyt dużo, co również wpływa na cenę usług. W grę wchodzi również ilość wynajętych tłumaczy na obsługę jednego spotkania, a także prestiż firmy.

Co jeszcze jest ważne?

Przy tworzeniu cennika pod uwagę brany jest również język, z jakiego czy na jaki ma specjalista tłumaczyć przemówienia czy rozmowy. Im bardziej niszowy, tym większe będą koszta. Warto również mieć na uwadze, że transport tłumacza w dowolne miejsce i związane z tym opłaty leżą po stronie zamawiającego.

Ile w jakim mieście?

Stawki za wynajęcie tłumacza symultanicznego będą się różnić w zależności od miasta. Poniżej przedstawiamy tabelkę z danymi na ten temat. Przy tworzeniu zestawienia brano pod uwagę jedynie dane firm posiadających na swoich stronach cenniki usług.

Szczecincena bazowa: 150 zł/h
——————-
od 100-120/h zł do 4h
cały dzień – od 640-720 złoferta specjalna: od 90-100 zł/h (wybrane języki)
Warszawa350-650 zł/h do 4h300-450 zł/h za 4-8h————–
Kraków300 – 650 zł/h300-450 zł/h————–
Rzeszów90-120 zł/h————–————–
KatowiceOd 350/h lub indywidualnie————–————–
Gdańsk75-150 zł/h————–————–

Więcej na temat cennika za tłumaczenia symultaniczne dowiesz się ze strony www.