Zakupy na raty – jak robić to mądrze?

Naprawdę ciężko znaleźć dzisiaj osobę, która by nie korzystała z możliwości kupowania najróżniejszych produktów na raty. Sklepy dodatkowo kuszą nie tylko nowiutkim asortymentem, najnowocześniejszymi technologiami oraz sztuczkami sprzedażowymi czy atrakcyjnymi cenami, ale również ratami 0%. Niektórzy bezrefleksyjnie korzystają z takich, kiedy tylko zwęszą okazję, inni będą podchodzić raczej z obawą czy niepewnością. I za to punkt dla nich, ponieważ w każdym przypadku koniecznie trzeba się dokładnie rozeznać w ofercie.

Nie do końca 0%

Najlepszym wabikiem  na klientów jest oferowanie im darmowych usług, z których zawsze chętnie i przy każdej nadarzającej się okazji korzystają. Idealne okazje nieraz jednak okazują się mniej interesujące, jeśli przypatrzeć się im z bliska. W niektórych umowach sprytnie zostały ukryte koszty dodatkowe, o których kupujący dowiaduje się najczęściej już po fakcie. Faktyczne kredyty zero procent wymagają w całości spłacenia jedynie ceny samego kupowanego przedmiotu. Jeśli znasz jego dokładną cenę, sumując wszystkie raty możesz dowiedzieć się, czy bank przygotował dla ciebie nieprzewidziane czy niedopowiedziane koszty dodatkowe, ukryte. Zanim zachwycisz się opłacalnością oferty, musisz zastanowić się nad innymi kwestiami, takimi jak transport towaru czy jego montaż na miejscu. Czasem cena, jaką trzeba za te usługi dopłacić, stają się wyższe, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup zupełnie innego i często droższego sprzętu.

Jakich dodatkowych kosztów możesz się spodziewać?

Inną, ale często stosowana praktyką jest faktyczne pożyczanie pieniędzy za 0% odsetek, ale na przykład w umowie doliczona jest kwota prowizji, czyli za zgodę na udzielenie kredytu lub obowiązkowe ubezpieczenie, które tak naprawdę przed niczym nie chroni i jest jedynie zręcznym sposobem na wyciągnięcie przy okazji od klienta jakiejś, chociaż niewielkiej, sumy pieniędzy.

Dodatkowe warunki

Często zdarza się, że atrakcyjne warunki kredytowania 0% dotyczą jedynie określonej liczby rat, które trzeba spłacić. Chociaż najczęściej raty wynoszą około kilkudziesięciu złotych, to jednak spłacanie ich przez okres kilkudziesięciu miesięcy może być uciążliwe i sprawiające kłopot w przypadku chęci dokonania innych inwestycji. W takich wypadkach lepiej dokładnie przemyśleć, czy zakup w ogóle się opłaca.

Sprawdź wszystkie możliwości

Odwiedzając stacjonarne sklepy z nawet najlepszymi ofertami kredytów 0% pamiętaj, że istnieją również sklepy internetowe, w których ceny za te same artykuły nieraz są zdecydowanie tańsze. Zanim zdecydujesz się na zakup sprawdź wszystkie możliwości i dopiero wtedy podejmuj rozsądną decyzję. Staraj się nie kupować emocjami ani nie nabierać się na hasła w stylu: „tak dobra ofertę mam tylko dzisiaj”.