Płyty winylowe i słuchanie muzyki z nich przeżywa obecnie drugą młodość. Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kolekcji takich płyt i rozważamy ich sprzedaż, lub też jeśli chcemy je nabyć warto wiedzieć co wpływa na cenę takiej płyty, ponieważ ceny pojawiające się na różnego rodzaju aukcjach są naprawdę bardzo różne. Do najważniejszych czynników, warunkujących cenę danej płyty należą:
Stan płyty
Im płyta jest w lepszym stanie technicznym, tym wyższa cena za nią. Płyty porysowane, nieposiadające oryginalnego opakowania osiągają niższe ceny niż płyty w dobrym stanie, pozbawione zarysowań i posiadające oryginalne opakowanie. Każda plama, rysa, czy uszczerbek na opakowaniu powoduje spadek wartości naszej płyty winylowej.
Unikalność płyty
Kolejnym ważnym elementem wpływającym na wartość płyty jest jej unikalność. Im mniej jest na rynku danego egzemplarza płyty, tym wyższą cenę ona osiągnie i tym atrakcyjniejsza będzie dla potencjalnego kupującego. Często zdarza się, że dana płyta posiadała specjalny, unikatowy nakład różniący się np. okładką. Wydawać, by się mogło, ze taka różnica jest niewiele znacząca, a jednak dla kolekcjonerów to ogromna różnica i za unikatowe wydanie danej płyty możemy osiągnąć stawkę nawet kilkadziesiąt razy większa niż za wydanie tej płyty, które poszło w szerszym nakładzie.
Kraj wydania płyty
Najbardziej cenione są płyty wydane w kraju, z którego artysta pochodził, jednak i w tym nie ma reguły, ponieważ zdarza się, że płyty zespołów pochodzących z Europy czy Ameryki zostały wytłoczone w krajach azjatyckich, czy afrykańskich, a posiadanie takiej swojego rodzaju perełki jest marzeniem fana danego zespołu i kolekcjonera płyt winylowych.
Wiek płyty winylowej
Istotne znaczenie ma także wiek płyty winylowej. Generalnie im starsza tym lepsza, jednak musi być tutaj zachowany warunek dobrego stanu płyty. Kolekcjonerzy płyt winylowych to najczęściej ludzie, którzy w latach świetności płyt winylowych przeżywali swoją młodość i z pewnością chętniej zapłacą za płytę, która im tę młodość przypomni, niż za płytę wytłoczoną później.
Ilość tłoczni obecnie
Obecnie produkcja nowych płyt winylowych jest zajęciem niszowym. Dla przykładu w Polsce obecnie istnieje tylko jedna tłocznia płyt winylowych, która może pochwalić się możliwością produkcji hurtowej płyt winylowych. Podobnie sytuacja ma się u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie także co najwyżej kilka takich tłoczni istnieje. Powoduje to, że przy ponownie rosnącym popycie na płyty winylowe i przy braku możliwości technicznych zaspokojenia tego popytu rosną ceny tego produktu.
Kliknij w link i zobacz aktualne ceny za różne płyty winylowe.