Podstawowym rodzajem mapy jest mapa zasadnicza, należąca do państwa. Mapa zasadnicza zawiera takie informacje jak punkty osnowy geodezyjnej, budynki, sieć uzbrojenia terenu, przebiegu ogrodzeń i wielu podobnych sprawach. Uzupełnieniem tej mapy jest mapa ewidencyjna zwana inaczej katastralną. W połączeniu te dwie podstawowe mapy pozwalają na stworzenie mapy do celów projektowych. Bardzo często mapa ewidencyjna wykonywana jest w kroju obrębowym gdzie kierunek północny wyznaczony jest przez odpowiedni znak strzałki północy. Na tej mapie powinno zmieścić się jak najwięcej informacji w granicach jednego obrębu. Jest to nakładka na mapę zasadniczą oraz jej uzupełnienie.
Dane zawarte w mapie ewidencyjnej
Mapa ewidencyjna powinna zawierać wiele ważnych elementów takich jak granice nieruchomości, rodzaje gruntów, położenie działek i budynków w przestrzeni oraz wiele innych informacji. W zależności od stopnia zurbanizowania terenu i struktury gruntów może być wykonana w kilku skalach. Jest to: 1:5000, 1:2000, 1:1000 oraz 1:500.
Elementy zawierające się w mapie ewidencyjnej:
- granice jednostek terytorialnego podziału państwa
- granice obrębów
- granice działek
- numery ewidencyjne działek
- informacje przewidziane według prawa
- numery budynków
- urządzenia inżynieryjno-techniczne naziemne
- linie przebiegu przewodów i elementów uzbrojenia terenu
- usytuowanie budynków
Jakie zadania spełnia mapa ewidencyjna?
Mapa tego rodzaju stosowana jest do wykonywania innych map. Wśród map, które za jej pomocą się tworzy wymienić należy:
- podziałowa – sporządzana w przypadku gdy z większej działki chce się wydzielić mniejszą, musi ona zostać sporządzona
- do celów prawnych – tworzona między innymi do założenia księgi wieczystej
- do celów projektowych – tworzona jest dzięki mapie zasadniczej oraz ewidencyjnej przez uprawnionego geodetę. Jeżeli dla danej działki nie istnieje mapa zasadnicza to geodeta musi ją stworzyć
Mapa ewidencyjna w przypadku celów projektowych potrzebna jest do uzyskania pozwolenia na budowę oraz musi być elementem projektu architektoniczno-budowlanego.
Gdzie można uzyskać mapę ewidencyjną?
Mapa ewidencyjna możliwa jest do uzyskania w Starostwie powiatowym, po złożeniu odpowiedniego wniosku w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Opłata skarbowa za złożenie wniosku wynosi 5zł. Za pierwszą kopię mapy zapłacić należy 120 zł każda kolejna w tym samym obszarze kosztuje 12zł. Mapy ewidencyjne realizowane są na podstawie odpowiednich przepisów prawnych.