Rozwód i podział majątku – kiedy zgłosić się do prawnika?

Nie zawsze układa nam się w życiu tak jak byśmy chcieli. Często zdarza się, że małżeństwo kończy się rozwodem. Trudno jest przejść obok tego obojętnie i pamiętać o wielu prawnych aspektach rozwodu, podziału majątku, przyznania prawa do opieki nad dziećmi. Dlatego warto pomyśleć o adwokacie, który zajmie się częścią spraw za nas!

Rozwód – z orzeczeniem o winie czy bez?

Są dwa rodzaje rozwodów. Pierwszy – i niestety, rzadziej spotykany – to sytuacja, gdy oboje małżonków rozstaje się w zgodzie i stara się sprawiedliwie podzielić majątek, by jak najszybciej zakończyć tę niekomfortową dla obu stron sytuację. Wówczas małżonkowie starają się współpracować ze sobą i rozstać się, mimo wszystko, w dobrych stosunkach. Gdy musi już dość do rozwodu – taki obrót spraw byłby najkorzystniejszy dla obu stron.

Niestety, częściej należy przygotować się na pewnego rodzaju wojnę emocjonalną, przypominającą wręcz wojnę pozycyjną. Rozwód to bardzo trudny czas, w którym często emocje biorą górę. Łatwo jest wówczas nie dopilnować lub zapomnieć o wielu istotnych sprawach. Dlatego warto pomyśleć o pomocy prawnika.

Trudna sprawa – podział majątku

Podział majątku to tuż za przyznawaniem opieki nad dzieckiem najtrudniejszy moment rozwodów. Najlepszym i najszybszym sposobem załatwienia tej trudnej sprawy jest zawarcie ugody z byłym małżonkiem. Sądowy podział majątku wiąże się ze znacznymi kosztami samej rozprawy jak i opiniami biegłych, którzy wycenią wspólnie zbudowany majątek.

Porada prawnika jest w przypadku podziału majątku wręcz nieoceniona. Dobry adwokat doradzi w jaki sposób najlepiej jest rozwiązać sprawę podziału majątku i sporządzi odpowiednie dokumenty. Być może wcale nie będziecie musieli stawiać się na rozprawie w sądzie, a wystarczy umowny podział majątku. Wiele osób twierdzi, że forma ugody nigdy nie dojdzie do skutku i że były małżonek nie będzie zainteresowany taką formą działania. Doświadczenie pokazuje jednak, że jest inaczej i wiele byłych par wybiera właśnie ugodę, jako rozwiązanie szybsze i przede wszystkim tańsze niż rozprawa sądowa.

Rzetelny prawnik zadba o Twoje sprawy

W tym trudnym okresie jakim jest rozwód i związany z nim podział majątku dobrze jest podjąć współpracę ze sprawdzonym prawnikiem. Zadba on o twoje sprawy, przypomni i uświadomi jakie działa najlepiej jest podjąć. Ponadto, często podpis prawnika zrobi większe wrażenie na opieszałym małżonku i skłoni go do działania. Najszybszym sposobem na znalezienie prawnika w twojej najbliższej okolicy jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Wpisując np. ‘kancelaria adwokacka Katowice’ jako pierwsze wyniki pojawią się kancelarie prawnicze w twojej miejscowości. Nie odkładaj zatem ważnych decyzji na później, podejmij współpracę z prawnikiem i uporządkuj swoje sprawy.